Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

ABD ve Güney Kore, 'Kim'i öldürme tatbikatı' yapacak

© REUTERSKuzey Kore lideri Kim Jong-un
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Kuzey Kore'nin art arda nükleer bomba denemeleri yapması üzerine Japon Denizi ve Sarı Deniz'de savaş gemileri ile ortak tatbikata başlayan ABD ve Güney Kore, gerçek bir saldırı durumunda Kuzey Kore topraklarına saldırı amaçlı bir tatbikatı da programa ekledi. Hedefler arasında Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un da var.

Kuzey Kore'den balistik füze denemesi - Sputnik Türkiye
Kuzey Kore’den bir balistik füze denemesi daha
Güney Kore Savunma Bakanlığı yetkilisinin Yonhap haber ajansına yaptığı açıklamaya göre Pyongyang yönetiminin gerçek bir nükleer saldırı başlatması durumunda bu ülkeye savaş gemileriyle saldırı başlatma üzerine bir tatbikat kurgulandı. Şu anda Amerikan uçak gemisi USS Ronald Reagan'ın da aralarında bulunduğu, ABD ve Güney Kore'ye ait deniz filoları Japon Denizi ve Sarı Deniz'de 'Görünmez Ruh' isimli bir deniz tatbikatına başlamış durumda.

MENZİLİ 1000 KİLOMETRELİK FÜZE ATIŞLARI

​6 gün sürecek tatbiatla ilgili bilgi veren Güney Koreli yetkililer, gemilerden karaya ve denizaltılardan karaya menzili 1000 kilometreye kadar çıkan füze atışlarını da içeren tatbikat içerisinde ilk kez başlatılan bir program bulunduğu belirtildi.

KUZEY KORE'NİN ÖNEMLİ NOKTALARI HEDEFTE

Şimdiye kadar içinde hidrojen bombası testi de bulunmak üzere kadar 5 kez nükleer bomba denemesi yapan Pyongyang Yönetimi'nin gerçek bir saldırı başlatması halinde ABD ve Güney Kore Deniz Kuvvetleri, içinde Kuzey Kore'nin hükümet binaları, nükleer test merkezleri ve emir-komuta merkezlerinin de bulunduğu pek çok yere füze atışları yapacak. Bu hedefler içinde Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un da bulunuyor. Bunun için küçük çaplı bir denemenin de 'Görünmez Ruh' tatbikatına eklendiğini belirten yetkililer, tatbikata özel operasyon güçlerinin de katılacağını açıkladı.

Güney Kore tatbitak - Sputnik Türkiye
Güney Kore'den Kuzey Kore sınırında dev tatbikat
'BÜYÜK CEZA VE MİSİLLEME STRATEJİSİ'

Bu özel tatbikatın ismi ise 'Büyük Ceza ve Misilleme Stratejisi' olarak açıklandı. Bu tatbikatın son aylarda yapılan denemelerle tüm dünyanın tepki ve korkularını üzerine çeken Kuzey kore'ye göz dağı vermek amacıyla bilhassa kurgulandığı sanılıyor. Şu anda Kanagawa'da bulunan USS Ronald Reagan uçak gemisi, büyük çaplı deniz tatbikatları için üretilmiş, içinde onlarca savaş gemisi ve denizaltıyı barındıran 'Carrier Strike Group 5' isimli filonun bir parçası.

Kuzey Kore en büyük nükleer denemesini gerçekleştirdi - Sputnik Türkiye
'Kuzey Kore en büyük nükleer denemesini gerçekleştirdi'
10 EKİM'DE ALTINCI DENEME GELEBİLİR

Kuzey Kore, beşici nükleer testini geçen ay gerçekleştirmiş ve bunun sonucunda bölgede 5.3 şiddetinde bir sarsıntı meydana gelmişti. Uydu görüntüleri Kuzey Kore'nin nükleer deneme merkezlerinde son günlerde bir hareketlilik olduğu yönünde raporlar geçti. Öte yandan haftalardır, Kuzey Kore'nin iktidardaki Kore İşçi Partisi'nin kuruluş yıldönümü olan 10 Ekim'de altıncı kez bir nükleer deneme gerçekleştirebileceği söylentileri dolaşıyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала