Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs arasında kapsamlı enerji işbirliği anlaşması imzalandı

© AA / İsa TerliEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak-Kuzey Kıbrıs Enerji ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak-Kuzey Kıbrıs Enerji ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Kuzey Kıbrıs Enerji ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun, Kuzey Kıbrıs'a deniz altından kabloyla elektrik temin edilmesini öngören anlaşmayı imzaladı. İmzalanan elektrik anlaşmasının, sadece Kuzey Kıbrıs özelinde değil, bölgesel açıdan da önemli adımlara sebebiyet verecek bir gelişme olduğu belirtildi.

Mustafa Akıncı - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Akıncı: Avrupa için en hesaplı ve güvenli doğalgaz Kıbrıs gazı olacak
23. Dünya Enerji Kongresi kapsamında bir araya gelen Albayrak ve Atun, elektrik altyapısının yenilenmesi, yenilenebilir enerji alanında işbirliği yapılması ile petrol ve doğalgaz kaynaklarının keşfedilmesi ve gerekli altyapıların tesis edilmesi için ortak projelerin üretilmesini kapsıyor.

'BÖLGESEL AÇIDAN DA ÖNEMLİ'

Albayrak, kongre süresince yoğun bir görüşme trafiğini yürüttüklerini ve bu görüşmeler sonrasında anlaşmaların imzalandığını dile getirdi. Bakan Albayrak, "Türkiye ve KKTC arasındaki bu anlaşma sadece KKTC'nin değil, bölgesel açıdan da önemli adımlara sebebiyet verecektir" dedi.

Atun, Türkiye'yi dünya çapındaki büyük organizasyondaki başarılarından dolayı tebrik ettiğini belirterek, Türkiye'nin dünyanın ve bölgenin en güçlü ülkelerinden biri haline geldiğini ifade etti. Atun, şöyle konuştu:

"Türkiye, enerjide stratejik bir noktayı oluşturuyor. Dünkü Türk Akımı projesi bu anlamda en büyük küresel açılımlardan birisi olarak kabul edilebilir. KKTC ile Türkiye daha önce 2011'de enerji alanında Türkiye petrollerinin kara ve denizlerde arama yapması için işbirliği anlaşması yapmıştı. Bugün daha büyük bir anlaşmayı yapar noktaya geldik. Yanıbaşımızdaki bir enerji sistemine enterkonnekte olarak özellikle Ortadoğu bölgesinde enerjinin daha da önem kazandığı, daha büyük kazanımlar getirdiği bir noktada anavatanımız vasıtasıyla küresel denklem içinde yer almamız açısından tarihi bir fırsat olarak görüyorum."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak - Sputnik Türkiye
Albayrak: Türkiye, bölge ve dünya barışına katkı sunacak projeler hayata geçirecek
'İNŞALLAH BAŞKA BİR TÜRK AKIMI PROJESİ DE HEM SUYUN HEM ELEKTRİĞİN HEM DE GAZIN KUZEY KIBRIS ÜZERİNDEN BAŞKA NOKTALARA SEVK EDİLMESİNİ SAĞLAR'

Atun, Türkiye ile gerçekleştirilen su projesinin de hayata geçtiğini anımsatarak, 50 yıllık perspektifle hazırlanan bu anlaşmanın sadece Türkiye-Kuzey Kıbrıs arasında değil, çok daha büyük bir potansiyeli de içerdiğini anlattı.

Bu anlaşma ile Ortadoğu coğrafyasının güney bölgelerine de elektrik enerjisinin naklinin mümkün olabileceğini aktaran Atun, şunları kaydetti:

"İnşallah başka bir Türk Akımı projesi de hem suyun hem elektriğin hem de gazın KKTC üzerinden başka noktalara sevk edilmesini sağlar. Güney Kıbrıs'a 'gelsinler buyursunlar bir ortak iletim merkezi tesis edelim, Türkiye ile enterkonnekte olalım ve bu enerjiyi onlarla paylaşalım' çağrısında bulunmuştum, bu çağrımı yineliyorum. Görüyoruz ki her geçen gün onlar için ortada duran muhtemel çözümler değer kaybediyor, Türkiye'den boru hattıyla Doğu Akdeniz gazının bağlanması en uygun olanıdır. Gaz buradan bağlanır ve bu da başka bir Türk Akımı'nı şekillendirebilir. Bu barış projesine de yol açabilir, kalıcı bir çözüm olabilir."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала