Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'Türk Akımı'yla hem gaz ucuza alınacak hem güvenlik sağlanacak'

© AP Photo / Selcan HacaogluDoğalgaz boru hattı
Doğalgaz boru hattı - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
TÜRAM Eş Başkanı Aydın Sezer, Türk Akımı sayesinde Türkiye’nin hem doğalgaz arzında güvenliği sağlayacağına hem de gazı daha ucuza alacağına dikkat çekti. Enerji Zirvesi’ni takip eden Sezer, Akkuyu konusunda da çözüm arandığını belirtti.

Mustafa Elitaş - Sputnik Türkiye
GÖRÜŞ
AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş: Türk Akımı bölgeye önemli bir katkı sağlayacak
Dünya Enerji Zirvesi için İstanbul’a gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptıkları görüşmenin ardından, Türk Akımı Gaz Boru Hattı Projesi’ne ilişkin anlaşma imzalandı. Türkiye-Rusya Araştırmalar Merkezi (TÜRAM) Eş Başkanı Aydın Sezer, Rusya’nın 2019 yılı sonuna kadar Ukrayna üzerinden Batı ülkelerine gaz verilmesini ortadan kaldıracağını belirtti.

Türkiye açısından yeni hattın önemine değinen Sezer, “Türk Akımı’yla Türkiye’nin ihtiyacı olan gaz artık arada başka bir transit ülke olmaksızın, Türkiye’ye ulaşmış olacak. Bu arz güvenliği açısından son derece önemli bir konu. Türkiye açısından bir diğer önemi de geçiş ülkelerindeki, geçiş bedelleri, ücretlerinin ödenmeyecek olması; gazın daha ucuz bir fiyatla gelmesine olanak sağlayacak" dedi.

‘İLİŞKİLERİN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAYACAK’

Rusya’ya yönelik bağımlılığın artacağına ilişkin değerlendirmeler bulunduğunu anımsatan Sezer, Türkiye’nin Rusya’dan ilave gaz almayacağının altını çizdi. Sezer, siyasi olarak Mavi Akım’dan sonra Türk Akımı’yla da iki ülkenin doğalgaz alanında doğrudan bağlanmış olmasının ikili ilişkilerin gelişimine katkı sağlayacağını ifade etti.

‘İKİ LİDER AKKUYU İÇİN ÇÖZÜM ARAYIŞINDA’

Enerji Zirvesi’ni takip eden Sezer, “Türkiye-Rusya arasındaki ilişkilerde medyada gördüğüm Türk Akımı projesinin ön plana çıkartıldığı şeklinde. Ancak bu konuda Türk tarafı onayını daha önce vermişti, iş sadece imza törenine kalmıştı. Dün o gerçekleşti. Ben bugün Türkiye ile Rusya arasındaki iki büyük konudan bir tanesinin enerji alanında Akkuyu, diğerinin de Suriye üzerindeki işbirliği olduğunu düşünüyorum. Akkuyu’yla ilgili de hukuki süreçte bir sorun yok. Ama iş finansta tıkandı” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mabeyn Köşkü’nde bir araya geldi. Erdoğan ve Putin, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, Türk Akımı anlaşması, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak (sağda) ve Rus Enerji Bakanı Aleksandr Novak (solda), tarafından imzalandı. - Sputnik Türkiye
Rusya ve Türkiye'nin imzaladığı Türk Akımı anlaşmasının detayları
Hem Rusya’da hem Türkiye’de mevcut ekonomik koşullar nedeniyle Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin yapımına ilişkin sorun yaşandığını kaydeden Sezer, liderlerin bu konuda çözüm arayışında olduklarını aktardı.

Temaslardaki bir diğer başlığın Suriye olduğunu belirten Sezer, ‘Rusya’nın onayıyla Suriye’de operasyon yapan Türkiye’nin, Suriye ordusuyla karşı karşıya gelmemesi için’ adımlar ve mekanizmaların görüşüldüğünü’ kaydetti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала