Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Kadıköy Anadolu Lisesi öğrencileri oturma eylemi başlattı

© Fotoğraf : TwitterKadıköy Anadolu Lisesi öğrencileri oturma eylemi
Kadıköy Anadolu Lisesi öğrencileri oturma eylemi - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 'proje okul' statüsüne dahil edilen Kadıköy Anadolu lisesi öğrencileri, başka okullara zorunlu tayin edilen öğretmenleri için oturma eylemi başlattı.

Okulların açılmasıyla birlikte başlayan ve proje okullarında sekiz yıl görev yapan öğretmenlerin başka bir okula atanmasını sağlayan yönetmeliğe öğrencilerden tepkiler sürüyor. Kadıköy Anadolu Lisesi öğrencileri, 71 öğretmenlerinin gidişini oturma eylemi yaparak protesto etti.

​Öğrenciler eylemin nedenini, "Okulumuzun 3 yıl önce proje okulu ilan edilerek, kulüp faaliyetlerimizin, festivallerimizin yapılamamasına neden olunması ve bu uygulama ile KAL ruhunun yok edilmeye çalışılmasıdır" şeklinde ifade etti.

ÖĞRENCİLERE DİSİPLİN TEHDİDİ

Öte yandan, öğrencilerin oturma eylemi gerçekleştiği alana gelen okul müdürünün, öğrencileri disiplin soruşturması ve devamsızlıkları ile tehdit ederek eylemlerine son vermelerini istediği bildirildi.

PROJE OKUL NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı 2014 yılında yaptığı bir düzenleme ile eğitim kalitesi ve üniversiteye öğrenci yerleştirme başarısı en yüksek seviyedeki liseleri 'proje okul' statüsüne çevirdi.

İstanbul Erkek, Vefa, Kabataş Erkek, Kadıköy Anadolu, Hüseyin Avni Sözen, Çankaya Fen, Ankara Atatürk, İzmir Cahit Kora ve Bornova Fen Lisesi’nin de olduğu Türkiye’nin en başarılı  155 okulu 'proje okulu' ilan edildi.

Proje okulların yönetici ve öğretmenlerinin atamalarda il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri devre dışı bırakıldı. Bu okullara atamalar, Milli Eğitim Bakanı tarafından doğrudan yapılmaya başlandı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала