Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Kılıçdaroğlu'nun katıldığı sempozyumda Ankara Garı saldırısı protestosu

© AA / Bülent DorukCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katıldığı, İstanbul'un Kartal ilçesindeki Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Günümüz İslam Dünyasında Meseleler ve Çözüm Yolları" sempozyumu, Ankara Garı saldırısına ilişkin protesto ile başladı. Salonda slogan atan gruba polis müdahale etti.

İçişleri Bakanlığı, birkaç saniye arayla meydan gelen iki ayrı patlamada 30 kişinin öldüğünü, 126 kişinin yaralandığını açıkladı. - Sputnik Türkiye
Ankara'da, Türkiye tarihindeki en kanlı terör saldırısı: 95 ölü
Kılıçdaroğlu kendisinden önceki konuşmacıları dinlerken, salondaki bir grup ayağa kalkarak, Ankara Garı saldırısını protesto etti ve "Ankara'yı unutturmayacağız" şeklinde sloganlar attı.

POLİS İLE EYLEMCİLER ARASINDA KIS ASÜRELİ ARBEDE YAŞANDI

Bu sırada polis ile eylemciler arasında kısa süreli arbede yaşandı. Program eylemcilerin gözaltına alınmasının ardından devam etti.

Sempozyumda yaptığı konuşmada, İslam dünyasının sorunlarının tartışılması gerektiğine vurgu yapan Kılıçdaroğlu, "Başkaları İslam dünyasının sorunlarını tartışırken neden biz tartışmıyoruz ve hangi gerekçeyle tartışmıyoruz. Bir sorun çözülecekse ve bir sorun varsa ki o sorun var, hep beraber onun tanığıyız. Onu oturup uygarca tartışmamız gerekiyor. Nedir meseleler, neden kan akıyor İslam dünyasında, neyin bedeli için, hangi gerekçelerle akıyor? Aklımızı kullanacağız, bu sorunları tartışacağız, çözüm üreteceğiz. Çözüm üretirsek kendi sorunlarımızı aşmasını biliriz. Çözümsüzlüğün çözüm olmadığını, çözümsüzlüğün, acı kan, gözyaşı olduğunu hepimizin kabul etmesi lazım" dedi.

© Fotoğraf : DHAKılıçdaroğlu kendisinden önceki konuşmacıları dinlerken, salondaki bir grup ayağa kalkarak, Ankara Garı saldırısını protesto etti ve "Ankara'yı unutturmayacağız" şeklinde sloganlar attı.
Kılıçdaroğlu kendisinden önceki konuşmacıları dinlerken, salondaki bir grup ayağa kalkarak, Ankara Garı saldırısını protesto etti ve Ankara'yı unutturmayacağız şeklinde sloganlar attı. - Sputnik Türkiye
Kılıçdaroğlu kendisinden önceki konuşmacıları dinlerken, salondaki bir grup ayağa kalkarak, Ankara Garı saldırısını protesto etti ve "Ankara'yı unutturmayacağız" şeklinde sloganlar attı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu - Sputnik Türkiye
Kılıçdaroğlu: Laiklik terörün panzehiridir
KILIÇDAROĞLU'NDAN, İSLAM DÜNYASININ SORUNLARINA 4 HALKADAN OLUŞAN ÇÖZÜM ÖNERİSİ

İslam dünyasının sorunlarını 15 başlıkta izleyicilerle paylaşan Kemal Kılıçdaroğlu, "Saydığım sorunların ana kaynağı nedir? Biz bu sorunları aşmak için neler yapmalıyız? 4 halkadan oluşan bir çözüm önerisi paketi sizlere sunacağım. Birinci halkamız demokratikleşmedir. Demokrasisi gelişmiş ülkeler her zaman hızla büyüyen ülkelerdir. Demokrasisi gelişmiş ülke ne demektir biliyor musunuz? Siyasetçinin halkına hesap verdiği ülke demektir. Yani vatandaştan toplanan vergilerin her kuruşunun hesabını veren devlet demektir. Yani kul hakkı yemeyen bir anlayışı siyaset kabul etmiş demektir. Bunu yapmak lazım" dedi.

'DİN VE VİCDAN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN GÜVENCESİ LAİKLİKTİR'

"İkinci halkamız din ve vicdan özgürlüğüdür" diyen Kılıçdaroğlu, "Din ve vicdan özgürlüğünün güvencesi laikliktir. Laiklik sadece devletin dine saygını, dini koruyan, dinlere eşit mesafede olan durumunu tanımlamaz. Laiklik aynı zamanda bireylerin ve cemaatlerin IŞİD ve FETÖ gibi terör örgütlerine karşı müslim ve mümin olanın da hakkını korur" ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti:

'SOSYAL DEVLET, SAĞ ELİN VERDİĞİNİ SOL ELİN GÖRMEYECEĞİ BİR ANLAYIŞIN EGEMEN OLDUĞU DEVLETTİR'

"Üçüncü halkamız sosyal devlet. Sosyal devlet işsizlik ve yoksullukla mücadele eden devlettir. Yoksullukla mücadele ederken insan onurunu koruyan devlettir. Yani sağ elin verdiğini sol elin görmeyeceği bir anlayışın egemen olduğu devlettir sosyal devlet.

Sosyal devlet aynı zamanda çocuklarımıza çağdaş eğitim vermeyi hedefleyen bir devlettir.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Kılıçdaroğlu: Bunu CHP yapsaydı her cuma namazından sonra camilerde eylem vardı
'İSLAM DÜNYASI ACABA ADALETE NE KADAR ÖNEM VERİYOR'

Dördüncü halkamız hukuk devleti. Adalet İslam ve diğer tüm dinlerin temel taşı olarak kabul edilmektedir. Soylu bir kavramdır adalet. Adalet taşıdığı anlamı da aşan bir biçimde ilahi ve beşeri olarak eşitlik, dürüstlük, tarafsızlık, haksızlıkların son bulması doğrunun egemenliği olarak tanımlanır. Mülkün temeli adalettir. İslam dünyası acaba adalete ne kadar önem veriyor. İslam dünyasını yönetenler ne kadar adil ne kadar doğru? Üstünlerin değil hukukun üstünlüğünü savunan bir devlet anlayışı.

'AHLAKİ TEMELLERİMİZDE CİDDİ BİR SARSILMA VAR'

George Washington Üniversitesi'nden Şehrazat Rahman ile Hüseyin Askeri'nin 2010 yılında yaptıkları bir çalışma var, İslam ülkeleri ne kadar İslami? 4 kriterden yola çıkarak hangi ülkelerin İslami kurallara en uygun şekilde yönetildiğini ortaya koyuyorlar. İlk otuzun içinde tek Müslüman ülke yok. Hollanda, Yeni Zellanda Danimarka var; tamamı İslamiyet'in getirdiği temel kurallara uyan bir yönetim tarzıyla yönetiliyorlar. Peki o İslami kurallara biz neden uymuyoruz? Hangi gerekçeyle uymuyoruz biz o İslami kurallara? Müslümanız diyoruz. İslam'ın egemen olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz. Neden koptuk o dünyadan? Az önce saydığım 4 halkayı yerine getirdiğimizde eminim biz İslami endekste çok daha yukarılara tırmanmış olacağız. 2010'daki İslami endekste Türkiye 103. sırada.

'KADINI 2. SINIF VATANDAŞ OLARAK GÖRÜYORUZ'

Demek ki demokrasimiz gelişmemiş, insan haklarına saygı duymuyoruz. Sosyal devlet ciddi yara almış durumda. Ahlaki temellerimizde ciddi bir sarsılma var. Kadını ikinci sınıf vatandaş görüyoruz. Bütün bunları aşmamız gerekiyor.

'TERÖRDEN EN BÜYÜK ZARARI BİZ GÖRÜYORUZ'

"Bizler kendi sorunlarımızı ön yargılardan arınarak ve bir araya gelerek düşüncelerimizi özgürce ifade ederek güzel bir Türkiye inşa edebiliriz" diyen Kılıçdaroğlu, "Terörden en büyük zararı biz görüyoruz. İnançlar en fazla Türkiye'de sömürü alanı haline dönüşüyor. Siyaset kurumu inançları acımasızca sömürüyor. İlahiyatçılarımız farklı bir şeyi dillendirmekten çekiniyorlar, endişe duyuyorlar. Ya tepki gelirse diye. İşin özü şu, yeni düşünceler her zaman tepki çekmiştir. Ama tarih yeni düşünceleri her zaman doğrulamıştır."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала