Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

İbadi: Türk askeri kendini Irak topraklarında piknikte sanmasın

© REUTERS / Thaier Al-SudaniTürk askerlerinin de eğitim verdiği Irak'ın Musul kentine bağlı Başika'daki Zalikan Kampı
Türk askerlerinin de eğitim verdiği Irak'ın Musul kentine bağlı Başika'daki Zalikan Kampı - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Irak Başbakanı İbadi, Başika Kampı’ndaki Türk askerleri hakkında “Yerlerinden kıpırdamamalarını öneriyoruz. Türk askeri kendini Irak topraklarında piknikte sanmasın. Irak'ta piknik yok IŞİD ile savaş var, biz Musul'u IŞİD'den geri aldığımızdan sonra onları misafir olarak davet edeceğiz” dedi.

Şiilerin kutsal mekanı Kerbala’yı ziyaret eden Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Başika Kampı'ndaki Türk askerleri nedeniyle Ankara ile Bağdat arasında yaşanan tartışmalara değindi. İbadi, “Irak sınırları içinde bulunan Türk güçlerine yerlerinden kıpırdamamalarını öneriyoruz. Türkiye’nin Irak’ta güç bulundurmasına yönelik ısrarını şaşkınlıkla karşılıyorum” dedi.

'OPERASYON BİTSİN BİZ TÜRKLER DAVET EDECEĞİZ'

İbadi ayrıca İbadi Musul'da bulunan Türk askerlerine ilişkin, "Türk Hükümeti, askerini Irak toprakları içinde savaşa sürüklemesin. Türk askerinin bulunması, Irak'ın egemenliğine müdahaledir ve daha öncede dediğim gibi Türk askeri kendini Irak topraklarında piknikte sanmasın. Irak'ta piknik yok IŞİD ile savaş var, biz Musul'u IŞİD'den geri aldığımızdan sonra onları misafir olarak davet edeceğiz ama şimdilik Türk askerine Irak'ta yer yok. Çünkü biz IŞİD ile savaşla meşgulüz ve Türk askerinin burada bulunması bize engel oluyor, Musul'un kurtarılması operasyonun içinde Türk askeri yoktur ve katılmasına izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала