Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Türkiye, en güçlü pasaportlar listesinde 41. sırada

© FlickrTürkiye-pasaport
Türkiye-pasaport - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Mali danışmanlık şirketi Arton Capital'ın vizesiz seyahat edilebilen ülkeler ve insani gelişmişlik düzeyi temel alınarak hazırladığı en güçlü pasaport listesinde, Türkiye küresel sıralamada 41, bireysel sıralamada ise 86. sırada.

En güçlü pasaport listesindeki küresel sıralama, önceden vizesiz gidilebilen ülke sayısı dikkate alınarak yapılıyor. Türkiye, 103 ülkeye seyahat hakkı veren pasaportuyla bu sıralamada 41. sırada yer alıyor.

TÜRKİYE PASAPORTU 69 ÜLKEYE VİZESİZ GİRME HAKKI VERİYOR

Bireysel sıralama ise vizenin, gidilen yerin sınır kapısında da alınabildiği ülkeleri hesaba katıyor. Türkiye pasaportu 69 ülkeye vizesiz girme hakkı verirken, 34 ülkeye girişte vize alınıyor.

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre, en çok sayıda ülkeye vizesiz seyahat hakkı veren ülkeler listesinde ise Türkiye üst sıralarda. 166 ülke pasaportuna vize istemeyen Türkiye 19. sırada bulunuyor. Bu sıralamada sondaki ülkeler ise Afganistan, Somali ve Türkmenistan.

ALMANYA VE İSVEÇ PASAPORTLARI BAŞI ÇEKİYOR

İki sıralamada da ilk üç sırada Almanya, İsveç ve Finlandiya var. 199 ülke ve bölgeyi kapsayan küresel sıralamada ilk iki sırayı 158 ülkeye vizesiz seyahat hakkıyla, Almanya ve İsveç pasaportları alıyor.

Bu ülkeleri Finlandiya, Fransa, İsviçre, İspanya ve İngiltere pasaportları izliyor.

AFGANİSTAN VE PAKİSTAN LİSTENİN EN SONUNDA

Listenin en sonundaki ülkelerse sadece 24 ülkeye vizesiz seyahat hakkı veren Afganistan pasaportuyla, 27 ülkeye vizesiz giriş yapılabilen Pakistan pasaportları.

Listenin dibindeki diğer ülkeler ise, Irak, Somali, Suriye, Sudan, Etiyopya ve Güney Sudan.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала