Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

AK Parti'den Macaristan'a sığınmacı tepkisi: AB üzerine düşeni yapmıyor

© REUTERS / Laszlo BaloghSırbistan - Macaristan - Sınır - Göçmen
Sırbistan - Macaristan - Sınır - Göçmen - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, sığınmacılara yönelik tutumu nedeniyle Macaristan'a tepki gösterdi: "Macaristan'ın sığınmacılara yönelik izlediği politikayla ilgili AB üzerine düşeni yapmıyor."

Avrupa'nın sığınmacılara yönelik tavrını Sputnik'e değerlendiren TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı AK Partili Mustafa Yeneroğlu, "Avrupa'yı genel olarak değerlendirmek çok zor. Ben Türkiye'de özellikle Avrupa ile ilgili bakış açısının çok fazla genelleştirilmesinin sıkıntısını devamlı ifade ediyorum. Bunu yapmamak lazım" dedi.

Yeneroğlu, Avrupa'da bazı ülkelerde sığınmacılarla ilgili ciddi sıkıntılar olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

‘MACARİSTAN YETKİLİ MAKAMLARI BİR NEVİ TEŞVİK EDİYOR'

Macaristan - sığınmacı - Sputnik Türkiye
Macaristan'daki 'sığınmacı referandumu' yetersiz katılımdan ötürü iptal oldu
"Özellikle de Macaristan'da. Gerçekten oraya gelen mültecilerin çoğu yerde can güvenlikleri yok. Kaldıkları yerler insani şartların en asgarisine uymuyor. Aynı zamanda bunu da Macaristan yetkili makamları bir nevi teşvik ediyor. Bu sadece bizim tarafımızdan dile getirilen bir husus değil. Macaristan ile ilgili bağımsız insan hakları kuruluşları da bu ciddi sorunları, bu insanı tutumları dile getirmektedir.

Bununla ilgili AB bize göre üzerine düşeni yapmıyor. Kendi üyesiyle ilgili bu konularla ilgili çok daha kararlı, üzerine giden bir tutum içerisinde olması gerekirken Macaristan'ın da altından kalkamayacağını düşünerek ki, Macaristan mülteci sorunun altından kalkamıyor, kalkamamasının sebebi de ideolojik, yani sadece fiili durumla ilgili değil. Aslında halk bu konularla ilgili hükümet gibi düşünmediğini referandumda da ortaya koydu, sandığa gitmeyerek ortaya koyduğu tutumla da çok net gösterdi. Fakat Macaristan'da hükümetin, sığınmacılar Macaristan rotasını kullanmasınlar diye özellikle Macaristan'da gayri insani tutumlar ve mültecilere yönelik insan haklarını hiçe sayan tutumların kamuoyunda duyulması noktasında hiç rahatsız değil. Tam tersi bunların özellikle duyulmasını, demek ki istiyorlar ki, Macaristan'a insanlar gitmesin. Bu da kabul edilebilecek bir durum değil."

Martin Schulz - Sputnik Türkiye
AP'den Macaristan'a referandum eleştirisi
‘MACARİSTAN İLE İLGİLİ ÇOK FARKLI BİR TUTUM SERGİLENMELİ'

AK Partili Yeneroğlu, Türkiye ile ilgili münferit olayları bile yakından takip edip, bu konularla ilgili her gün açıklamalar yapan insanların Macaristan ile ilgili de çok daha farklı bir tutum sergilemesi gerektiğini belirtti. Yeneroğlu, "Dikkat ederseniz Avusturya'nın hiç sesi bile çıkmıyor. Komşusu ama hiç sesi bile çıkmıyor, oralı bile değil. Bu konularla ilgili AB'nin daha sert daha kararlı tutum içerisinde bulunması için biz de süreci takip edeceğiz" dedi.

‘ALMANYA, AVUSTURYA VE FRANSA'DA DURUM FARKLI'

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn - Sputnik Türkiye
Lüksemburg: Macaristan'ı AB’den atalım
Yeneroğlu, Avrupa'nın diğer ülkelerindeki duruma ilişkin soru üzerine, Macaristan'da sığınmacılara saldırılar olduğunu söyledi. Yeneroğlu, "Ama örneğin Almanya'da, Avusturya'da mültecilerin barındıkları yerlerle ilgili çok ciddi problem yok" dedi. Almanya'nın 1 milyon 100 binin üzerinde sığınmacı kabul etmiş bir ülke olduğunu kaydeden Yeneroğlu, bu ülkede sığınmacıların can güvenlikleri noktasında yükselen sağcı popülizm ve ırkçılık nedeniyle sıkıntı olsa da sığınmacıların barındıkları, kaldıkları ortamlarla ilgili ciddi sıkıntı olmadığını anlattı. Yeneroğlu,"Onun için Almanya, Avusturya, Fransa'da yükselen ırkçılığı ve mültecilere yönelik neredeyse her gün gerçekleştirilen saldırıları bir tarafta yakından takip ederken diğer taraftan da mültecilerin kaldıkları ortam itibariyle o ülkelerin tutumlarını da taktir etmek gerekir. Bu anlamda genelleşme yanlış olur" diye konuştu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала