Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Rusya’dan ABD’ye, plütonyum anlaşmasının yeniden uygulanması için 2 koşul

© FlickrABD - Rusya bayrağı
ABD -  Rusya bayrağı - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya ve ABD arasındaki 'Plütonyumun Yönetilmesi ve İmha Edilmesi' anlaşmasının askıya alınmasını öngören yasa tasarısını Duma'ya gönderdi. Belgeye göre Moskova yönetimi, anlaşmanın yeniden uygulamaya konması için Washington yönetiminden iki koşulun yerine getirilmesini istedi.

Lavrov - Sputnik Türkiye
Lavrov: Plütonyum anlaşmasını askıya almaya bizi ABD zorladı
Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'nın veritabanında yayımlanan belgeye göre Rusya, anlaşmanın yürürlüğe girdiği tarihteki koşulların kökten değişmesine yol açan nedenlerin ortadan kaldırılmasını talep etti.

Anlaşmanın yeniden yürürlüğe girmesi konusundaki kararı Putin'in alacağının belirtildiği belgede, NATO ülkelerinin topraklarında konuşlandırılan ABD'ye ait askeri altyapının ve birliklerin sayısının anlaşmanın yürürlüğe girdiği tarihteki seviyeye çekilmesinin istendiği kaydedildi.

Moskova'nın sunduğu koşullar arasında ABD'de çıkartılan 2012 tarihli 'Magnitsky Yasası'nın ve Ukrayna krizinden sonra uygulamaya konan Rusya'ya yönelik yaptırımların kaldırılması da yer aldı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала