Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Kolombiya barışa neden 'hayır' dedi?

Abone olTelegram
Kolombiya’da 52 yıllık iç savaşı bitirecek tarihi barış anlaşmasına halkın ‘hayır’ oyu vermesi, tüm dünyada şok etkisi yarattı. Peki Kolombiya barışa neden 'hayır' dedi?

Kolombiya - referandum - Sputnik Türkiye
Kolombiya'da halk barış istemedi
Gazete Duvar'dan Metin Yeğin'in haberine göre, katılım beklenenden düşük olurken, gerilla bölgelerindeki köylüler oy kullanamadı. “'Barış için evet', 'hayır' oylarına değil, yüzde 60'lık oylamaya katılmayanlara yani, ‘umutsuzluk ve çaresizlik’e karşı kaybetti” diyen Yeğin, “’Si-Evet’ oyu yüzde 49.77 yani- 6.373.332 oy. ‘No-Hayır’ oyu ise yüzde 50.22 yani 6.424.604 oy. Katılım benim bile beklediğimden az oldu ve sadece yüzde 37.42 oranında kaldı. Halkın yüzde 60’dan fazlası halk oylamasına katılmadı” ifadelerini kullandı.

‘KÖYLÜLERİN ÇOĞUNUN NÜFUS KAYDI YOK’
Yeğin’e göre, Kolombiyalıların barış anlaşmasını reddetmesinin nedenleri şöyle:

“FARC’ın ve diğer gerillaların etkin olduğu bölgelerde, özellikle köylülerin çoğunluğunun nüfus kayıtları olmadığından zaten oylamaya katılamıyorlar. Ayrıca kamuoyu yoklamalarının yüzde 60-65 oranında ‘evet’ oyu göstermiş olması rehavete sürükledi. ‘Hayır’cılar bile kampanyalarından vazgeçmişlerdi.

‘FARC BAŞTAN BU YANA PLEBİSİT’İ SAVUNMUYORDU’

FARC’ın baştan beri plebisit’i değil, kurucu bir anayasa inşası ve onun oylanmasını savunduğuna da dikkat çeken Yeğin, “Uluslararası analistler ‘hayır’ çıkmasının nedeni olarak özellikle ‘savaş kurbanlarıyla yeterli iletişimin kurulmaması’nı gösteriyorlar” diye yazdı.

'BU SONUÇ BİR ŞEYİ DEĞİŞTİRMİYOR'

Yeğin yazıyı şu yorumla bitirdi:

“Bu sonuç bir şeyi değiştirmiyor. Barış anlaşması sadece taraflar arasında değil, uluslararası bir nitelikte ve BM’nin garantörlüğünde geçerli. İki taraf da sonuçların ardından ‘çatışmaya dönmeme kararı’nı yineledi. FARC, ‘Bu, derin kin ve nefret ekenlerin halkı ne kadar etkilediğini gösterdi ama bu bizi geleceğimizi barışla inşa etme hayalimizden vazgeçirmedi’ dedi.

Savaş sadece insanları değil, yaşama sevincini, umudu öldürüyor. ‘Barış için evet’, ‘hayır’ oylarına değil, yüzde 60’lık oylamaya katılmayanlara yani, ‘umutsuzluk ve çaresizlik’e karşı kaybetti.”

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала