Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

İnönü'nün torunu Bilgehan: Atatürk'e söyleyemediklerini İnönü'ye söylüyorlar

© AACHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan
CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Erdoğan'ın Lozan çıkışına tepki gösteren İsmet İnönü'nün torunu ve CHP milletvekili Gülsün Bilgehan "Atatürk'e söyleyemediklerini İnönü'ye söylüyorlar. Lozan'ı bir daha okusunlar. Tarihi yeniden yazamazsınız ancak böyle saçmalarsınız" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lozan Antlaşması'nın 93. yıldönümünde Lozan Barış Anlatlaşması'nı övmüş, "Aziz milletimizin inanç, cesaret ve fedakârlıkla elde ettiği zafer, Lozan Antlaşması ile diplomasi ve uluslararası hukuk alanına taşınarak tescil edilmiştir" demişti.

Erdoğan 2 ay sonra muhtarlarla yaptığı buluşmada ise, "1920'de bize Sevr'i gösterdiler. 1923'te Lozan'a razı ettiler. Birileri bize Lozan'ı zafer diye yutturmaya çalıştı" ifadelerini kullandı.

Bu ifadelere tepki veren isimlerden biri de Lozan Anlaşması'na imza atan İsmet İnönü'nün torunu, CHP milletvekili Gülsün Bilgehan oldu.

​"Lozan'ı bir daha okusunlar" diyen Bilgehan, Meclis açılışından önce Cumhurbaşkanı'nın ortak değerlerimiz için söylediklerini kınadığını dile getirdi. Bilgehan, RS FM'de Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programının konuğu oldu ve bu açıklamalar ile ilgili görüşlerini aktardı.

'TARİHİ YENİDEN YAZAMAZSINIZ ANCAK BÖYLE SAÇMALARSINIZ'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, 81 ilin valisini kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada konuşma yaptı. - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
CHP'den Erdoğan'a Lozan yanıtı: Cumhuriyet değerlerine alerjileri var
2002'de AK Parti ile birlikte Meclis'e girmiş bir siyasetçi olduğunu ve o zamandan beri Türkiye'nin çıkarları için gerekliyse ortak çalışma yaptıklarını belirten Gülsün Bilgehan,

"Durup dururken Lozan'a ve Cumhuriyet'in kurucularına saldırılmasını kınıyorum. Cumhurbaşkanının Lozan'ın maddelerini nasıl daha iyi gündeme uygulayabilir, daha ileri götürebilirim diye bakması lazım. Lozan'ın maddeleri gerçekten, gerçek olarak uygulanmıyor. Lozan'ı gerçekten okusunlar ve uygulasınlar"  diye konuştu.

Belli dönemlerde İsmet İnönü'ye saldırılmasının nedenini ise "Atatürk'e söyleyemediklerini İnönü'ye söylüyorlar" olarak değerlendiren Gülsün Bilgehan, "İnönü'ye söylemek daha kolay geliyor. Çünkü Atatürk'ten sonra İnönü geliyor. İnönü kurucu değerlerimizi yaşatabilmek için hayatını feda etmiştir. Atatürk'ün açtığı yolu devam ettirmiş, sonradan demokrasiye geçmiştir. Dünya tarihinde beğenirsiniz beğenmezsiniz İnönü diye bir devlet adamı vardır, yeri bellidir. Tarihi yeniden yazamazsınız ancak böyle saçmalarsınız" sözlerini sarf etti.

'DUYDUĞUMDA İNANAMADIM'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Erdoğan: Birileri Lozan Anlaşması'nı zafer diye yutturmaya çalışıyor
Hangi partiye oy verirlerse versinler, kendisini Atatürk'ün ve İnönü'nün torunu olduğunu düşünen milyonlarca insan olduğunu düşündüğünü söyleyen Gülsün Bilgehan, "Erdoğan'ın açıklamalarını duyduğum anda inanamadım. Öyle bir dönemden geçiyoruz ki, 15 Temmuz yaşanmış, darbeye karşı Meclis'te birlikte durmuşuz, Meclis bombalanmış… Demokrasiyi korumak açısından bir dönemi beraber yaşamışız. Meclisin açılmasından 1 gün önce Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı olarak gelip orada açılış konuşmasını yapacak ama bizim ortak değerlerimiz için bunları söyleyince, eski siyasetine yani fabrika ayarlarına dönmüş demek dedim. Hakikaten çok üzüldüğümü ve kınadığımı belirtmek durumundayım" dedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала