Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Erdoğan: Birileri Lozan Anlaşması'nı zafer diye yutturmaya çalışıyor

© AA / Ahmet İzgiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "15 Temmuz, Türk milletinin 2. Kurtuluş Savaşı'dır. Birileri Lozan Anlaşması'nı zafer diye yutturmaya çalışıyor. O masaya oturanlar Lozan'ın hakkını veremediler" ifadelerini kullandı.

Muhtarlar toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunlar söyledi:

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Erdoğan'dan Lozan Antlaşması mesajı
15 Temmuz'da Türkiye hem bir darbe girişimine hem bir dizi terör eylemine hem de örtülü işgal girişimine maruz kaldı. 15 Temmuz, Türk milletinin 2. Kurtuluş Savaşı'dır. Birileri Lozan Anlaşması'nı zafer diye yutturmaya çalışıyor. Birileri bize Lozan'ı zafer diye yutturmaya çalıştı. Bağırsan sesimizin duyulacağı adaları verdik. Bu zafer mi? O masaya oturanlar Lozan'ın hakkını veremediler. Sıkıntısını biz yaşıyoruz.

'TOPRAKLARIMIZI İŞGAL TEŞEBBÜSÜ'

 • Hem projenin gerisindeki siluetler hem de darbenin başarılı olması halinde hayata geçirilecek niyetler itibarıyla 15 Temmuz, 1912'den 1923'e kadar geçen kısa sürede beşte bire düşen topraklarımızdan elimizde kalan son parçanın işgali teşebbüsüydü. İşte, millet o toprakları bunlara teslim etmedi.
 • Bu darbe de başarılı olsaydı herhalde Sevr'i aratacak bir dayatmayla karşımıza çıkacaklardı.
 • Bu devletin sabrını zorlamayın. Sabrını zorlayanların akıbetlerini öğrenmek isterseniz açın tarih kitaplarına bakın.

'OHAL İÇİN 3 AY YETERLİ DEĞİL'

Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) aralık ayı olağan toplantısı sona erdi. - Sputnik Türkiye
MGK'dan 'OHAL uzatılsın' tavsiyesi
Olağanüstü hal uygulaması, tamamen FETÖ ve PKK terör örgütleriyle daha etkin mücadele amacına yöneliktir. Anamuhalefet partisinin, 'olağanüstü hal yetkileriyle hayata geçirilen hususların Meclis'in rutin çalışmalarıyla çözülebileceği' görüşüne kesinlikle katılmıyorum. 3 aylık sürenin yeterli olmayacağı görülüyor. Sürenin uzatılması öngörülüyor.
 • (Charlie Hebdo saldırısına atfen) Fransa'da ufak bir terör eylemi oldu, 13-14 kişi öldü. Türkiye'de demokratik rejime bir darbe yapılıyor, 241 evladımız şehit ediliyor. Acaba hangi lider Türkiye'ye geldi?
 • 'NEDEN KİMSE FRANSA'YA OHAL'İ SORMUYOR?'

  • Fransa'da 3 ay, artı 3 ay ve son olarak da 6 ay olmak üzere toplamda 1 yıllık olağanüstü hal var. Dünyadan kimse Fransa'ya diyor mu 'Siz niye bir yıl olağanüstü hal ilan ettiniz?'. 

  'BELKİ 12 AY DA YETMEYECEK'

  • Bakan arkadaşlara bunlar akıl veriyorlar, diyorlar ki 'Bir yıl olağanüstü hal Türkiye için doğru değil. Şu üç ayı bir daha uzatmayın ha'. Dur bakalım, sabırlı ol. Belki 12 ay da yetmeyecek.
  • Kimse bize takvim belirlemesin, kimse bizim yol haritamızı tayin etmesin. Bu yol haritasını bu ülkenin hükümeti belirler, bu ülkenin kurumları belirler. Şimdi bunlar kalkıyor bize yol haritası çiziyor. Ya siz bir defa Türkiye'ye ne zaman kalkıp da dost oldunuz, gerekli olan destekleri verdiniz. Hepsi bu darbenin başarılı bir şekilde sonuçlanmasını bekliyorlardı. Bunların hepsinin bilgileri bize ulaştı, geliyor. Zil takıp oynamaya çalışanlar veya o saati bekleyenler vardı ama Rabbim, milletim onlara bu fırsatı vermedi.

  'PKK, FETÖ VE DAEŞ'İN İŞBİRLİĞİNE DAİR BELGELER VAR'

  Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
  Erdoğan: PKK ile FETÖ'nün yolları birçok yerde örtüşüyor
  Ülkemizde ve bölgemizde süren mücadele tek taraflı ve tek aktörlü değil. PKK ve FETÖ'nün, PKK ve DAEŞ'in nasıl işbirliği içinde olduğuna dair sayısız belge bulunuyor. DAEŞ bir yere giriyor, çıkıyor, sonra oraya PYD ve YPG yerleşiyor. Tezgah böyle çalışıyor.
 • PKK'nın son dönemde artan eylemlerinin tek bir sebebi vardır, FETÖ'nün üzerinde oluşan baskıyı azaltmak ve Suriye'nin veya Suriye'de Türkiye'nin dikkatini dağıtmak.
 • Bünyesindeki FETÖ'cülerin temizlenmesiyle safralarından kurtulan TSK, başarıyla Fırat Kalkanı operasyonunu sürdürüyor
 • 'ÖSO VE DAEŞ'E KARŞI GERÇEK MÜCADELE VERİLİYOR'

  • Türkiye'nin ve ÖSO'nun DAEŞ'e karşı verdiği gerçek mücadele var. Suriye meselesi artık yeni bir safhaya girmektedir.

  'SURİYE TOPRAKLARINDA GÖZÜMÜZ YOK'

  • Bizim Suriye topraklarında gözümüz yok. Ama tehdit oluşturan terör koridorunu kaldıracağız.

  'BEN KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARINI ÇOK SEVERİM'

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s - Sputnik Türkiye
  EKONOMİ
  Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu düşürdü
  (Moody's'in Türkiye'nin notunu düşürmesi) Ben kredi derecelendirme kuruluşlarını çok severim, onlar da beni çok severler.
 • İstediğiniz kadar düşürün, Türkiye'nin gerçeği bu değil. Türkiye yatırımlarına devam ediyor, kalkınmaya devam ediyor, yükselmeye, güçlenmeye devam ediyor evelallah. Siz Türkiye'nin gerçeklerinden uzaksınız. Bunların cebine üç beş kuruş ekstra para koy, istediğiniz notu al. Bunlar böyle, böyle çalışıyorlar. Talimatları zaten nereden aldıklarını da biliyoruz. Biz gerçekleri her zaman konuşacağız.
 • Not siyasi saiklerle verilince kimse o notu ciddiye almadı.
 • 20 Aralık'ta inşallah Avrasya Tüneli'ni açıyoruz. Kredi derecelendirme kuruluşları da gelsinler tünelden geçsinler.
 • 'KADERLERİNE İSYAN HAD SAFHADA'

  • Muhtarı, halkı, ülkesini küçümseyen bir siyasi parti liderinin ne kendi partisine ne de bu millete hayrının dokunması mümkün müdür? Ondan sonra diyorlar ki 14 yıldır bu ülkede iktidar niye değişmiyor? Anamuhalefetin her gün yatıp kalkıp halka hakaret ettiği, halkı ve temsilcilerini küçümsediği bir yerde iktidar nasıl değişecek? 'Kader, gayrete aşıktır' derler. Bunlarda gayret yok ama kaderlerine isyan had safhada.

  'RUSYA İLE CHARTER SEFERLERİNİN BAŞLAMASI PATLAMA GETİRDİ'

  • Rusya charter seferlerinin başlaması patlamayı beraberinde getirdi.

  '15 TEMMUZ TATİL İLAN EDİLECEK'

  • 15 Temmuz artık 'Demokrasi ve Özgürlükleri Anma Günü' olarak dün Milli Güvenlik Kurulu toplantımızda hükümete tavsiye edilmiştir ve her 15 Temmuz artık şehitlerimizi, gazilerimizi anma günü olarak, o gün tatil edilecektir.
  Haber akışı
  0
  Tartışmaya katılmak için
  giriş yapın ya da kayıt olun
  loader
  Sohbetler
  Заголовок открываемого материала