Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'Zengin ile fakir aileler arasındaki eğitim harcamaları farkı 78 kat'

© AA / Sıtkı YıldızOkul tatili, karne
Okul tatili, karne - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisleri üyeleri tarafından hazırlanan rapora göre, zengin ile fakir arasındaki eğitim harcamaları arasında 78 kat fark var. Rapor kapsamında yapılan araştırmanın sonucunda, 2015 yılında Türkiye'deki eğitim harcamalarının yüzde 52.3'ünü, en zengin yüzde 10'luk kesim tarafından gerçekleştirildiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre, eğitim için yapılan harcamada, zengin ve fakir kesim arasında 78 katlık bir uçurum oluştu. Yoksul aileler harcayabildikleri her 100 liranın sadece 40 kuruşunu eğitime ayırabilirken, en zengin yüzde 10'luk kesim ise 100 liralık harcamasının 4.8 lirasını eğitime harcayabiliyor.

Araştırma sonucuna göre, 2015 yılında en yoksul yüzde 10'luk kesimin yaptığı eğitim harcaması yüzde 0.7'de kaldı.

Hindistan - Çocuk - Sputnik Türkiye
Sokak çocuğuna parasıyla bile yemek yok
'FAKİR AİLELER EĞİTİM İÇİN 1095 TL HARCADI, ZENGİNLER İSE 7151 TL'

Türkiye'deki en yoksul yüzde 10'luk kesimdeki aileler 2015 yılında aylık olarak ortalama 1.095 TL harcama yaptılar ve bunun da en fazla 4 lirasını eğitime ayırabildiler. En yüksek gelire sahip yüzde 10'luk dilimdeki aileler ise aylık ortalama 7.151 lira harcadılar ve bunun 343 lirasını eğitime harcadılar.

'SON 4 YIL İÇİNDE İMAM HATİPLERDE MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİNDE SORU ÇÖZME GRAFİKLERİ DÜŞÜK'

Araştırmaya göre, son 4 yıl içinde Anadolu imam hatip ve İmam hatip liseleri (İHL) özellikle matematik ve fen bilimleri alanında soru çözme grafikleri oldukça düşük. Fen bilimleri alanında soru çözme ortalaması 1'in altında olan liselerin oranı Anadolu liselerinde yüzde 66.47'ya, imam-hatip liselerinde ise yüzde 81.26'ya ulaştı. Soru çözme ortalaması 5'in üzerinde olan Anadolu liselerinin oranı yüzde 3.41, imam-hatip liselerinin oranı ise 0.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала