Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

FETÖ'den tutuklanan hakim ve savcılar AYM'ye başvurdu

© AAAnayasa Mahkemesi
Anayasa Mahkemesi - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Aydın'da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklanan 4 hakim ve 2 savcı, hak ihlali iddiasıyla Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yaparak, 100 bin lira maddi, 100 bin lira da manevi tazminat talebinde bulundu.

HSYK - Sputnik Türkiye
HSYK'nın açığa alınan 648 hakim ve savcısı için gözaltı kararı
15 Temmuz darbe girişiminin ardından Aydın'da açığa alınarak tutuklanan hakimler Murat Saz, Egemen Devrim Durmuş, Ahmet Aydın ve Serap Aydın ile savcılar Metin Durgun ve Eyüp Murat Duran, hak ihlali iddiasıyla Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu.

21 Temmuz'da tutuklanan hakimler ve savcılar, avukatları Hicran Danışman aracılığıyla AYM'ye gönderdikleri dilekçede, hak ihlaline gerekçe gösterilen işlemlerin Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilmeden önce gerçekleştirildiğini hatırlattı. Gözaltı, arama ve el koyma işlemlerinin suçüstü hali olmamasına rağmen, suçüstü yapılmış gibi uygulandığı ifade edilen dilekçede, hakim ve savcıların kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkının ihlal edildiği savunuldu.

BALYOZLU SAVUNMA

Mahkeme - Sputnik Türkiye
54 hakim ve savcı hakkında 'FETÖ/PDY üyeliği'nden iddianame
Başvuruda, Ergenekon, Balyoz ve askeri casusluk kumpas davalarına da atıfta bulunuldu. Dilekçede, aramalarda ele geçirilen elektronik eşyaların imajlarının alınmadığı ve kopyasının verilmediği, bu haliyle hukuka aykırı delil niteliği kazandığı vurgulandı.

AYM'ye yapılan başvuruda, "Yakın geçmişteki bazı yargılamalarda el konulan dijital eşyalara sonradan geriye dönük girdi yapılarak delil üretildiği göz önünde bulundurulduğunda, el konulan dijital eşyalara benzer müdahalelerle delil üretilmesinden endişe edilmektedir" ifadesine yer verildi.

GÖZALTI KOŞULLARI

Darbe girişiminde yer aldıkları gerekçesiyle İstanbul Adalet Sarayı'na götürülen askerler - Sputnik Türkiye
Af Örgütü: Gözaltındakilere işkence ve tecavüz edildiğine dair kanıtlar var
Nezarethanedeki gözaltı koşulları ile gözaltı işleminden beş gün sonra sorgu hakimliğine çıkarılmalarının da hak ihlali olduğu savunulan başvuruda, "Bir hakim/savcı, toplumun çıkarları yerine kendi küçük çıkarları ya da bir terör örgütü adına hareket ediyorsa, elbet yargılanmalıdır. Ancak bu yargılama masumiyet karinesini hiçe sayarak, yaygın tabirle kurunun yanında yaşı da yakmayı göze alarak yapılmamalıdır" denildi.

AYM'ye başvuruda bulunan 6 hakim ve savcı 100 bin lira maddi, 100 bin lira da manevi tazminat talebinde bulundu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала