Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Obama, Esad'ın kimyasal silah kullanmadığını itiraf etti

© AP Photo / Gerald HerbertBarack Obama
Barack Obama - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
ABD Başkanı Barack Obama’nın, 2013 yazında Suriye’nin Guta şehrinde gerçekleştirilen sarin gazı saldırısıyla ilgili olarak Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yönetimini suçlayacak yeterli delilleri olmadığını itiraf ettiği iddia edildi.

ABD Başkanı Barack Obama - Sputnik Türkiye
Obama: Esad olduğu sürece Suriye'de düzen sağlanamaz
Başkanlığının sonuna yaklaşan Obama’yla ilgili olarak The Atlantic dergisinde yayımlanan Jeffrey Goldberg imzalı 'Obama Doktrini' adlı dosyayı değerlendiren Russia Insider yazarı Aleksander Mercouris, yazının ABD’li liderin dış politikalarıyla ilgili çok önemli bilgiler içerdiğini ifade etti.

Mercouris, dosyada yer alan bilgilerden en önemlisinin, Obama’dan gelen, 2013 yılında Guta’da meydana gelen kimyasal silah saldırısı sonrasında ABD istihbaratının saldırıdan kesin olarak olarak Esad’ın sorumlu olduğunu rapor etmemesi itirafı olduğunu belirtti.

'ABD İSTİHBARATI 'KESİN DEĞİL' DEDİ'

Kimyasal silah - Sputnik Türkiye
ABD’den Suriye’de kimyasal silah açıklaması
The Atlantic’te yer alan ‘Obama Doktrini’nin ilgili bölümde ulusal istihbarat direktörü James Clapper’ın Suriye’deki kimyasal saldırıyla ilgili olarak Obama’ya sunduğu raporda, Esad’a yönelik şüphenin güçlü olmadığını açıkça bildirdiği aktarıldı.

Ayrıca, Clapper’ın Bush döneminde Irak işgalinin önünü açan istihbaratçı George Tenet’in durumuna düşmek istemediği için son derece temkinli davrandığı aktarıldı.

'ABD'NİN SURİYE BOMBARDIMANINA ZEMİN HAZIRLADI'

Suriye’yi bombalamak isteyen Obama yönetiminin o dönemde konuyla ilgili ‘Hükümet Değerlendirmesi’ yazdığını belirten Mercouris, bu raporda Beşar Esad’ın kimyasal silah kullandığının söylendiğini hatırlattı.

21 Ağustos’ta gerçekleştirilen saldırıyla ilgili ABD yönetimi ellerindeki istihbari verinin saldırıdan ‘şüphesiz bir şekilde Esad yönetiminin sorumlu olduğuna işaret ettiğini’ savunmuş ve Suriye’ye dönük olası bir ABD müdahalesi için zemin arayışına başlamıştı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала