Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Rusya IMF'nin en güçlü 10 üyesinden biri oldu

© AA / ArşivIMF
IMF - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) kota reformlarının yürürlüğe girmesiyle Rusya, Fon'un sermayesinde en büyük paya sahip olan on ülke arasına girdi. Bu Rusya'nın IMF'de daha fazla söz hakkına sahip olacağı anlamına geliyor.

Christine Lagarde - Sputnik Türkiye
Lagarde: IMF reformundan sonra Rusya ilk 10 üye arasında yer alacak
Rusya'nın yanı sıra IMF'nin sermayesinde en büyük paya sahip on ülke arasında ilk kez ekonomisi hızla büyüyen BRICS ülkelerinden Brezilya, Çin ve Hindistan da girdi. İlk onda yer alan diğer ülkeler ise ABD, Japonya, Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere olarak sıralanıyor.

IMF'nin 2010'da önerilen kota ve yönetim reformları beş yıllık bir sürecin ardından yürürlüğe girmişti. Yönetim kurulunun seçimle belirlenmesi ve kota kaynaklarının iki katına çıkarılmasını öngören bu reformlar sayesinde Fon'un kredibilite, etkinlik ve meşruiyetini artırması hedefleniyor.

'ÜYE ÜLKELERİN İHTİYAÇLARI DAHA İYİ KARŞILANACAK'

Bu arada IMF Başkanı Christine Lagarde da 'tarihi' olarak nitelediği reformların, üye ülkelerin ihtiyaçlarını daha iyi karşılanacağını söyledi. Fon'un internet sitesinden yapılan açıklamada da, "Reformlar gelişmekte olan ülkelerin rolünün arttığı Fon'un idari yapısını yansıtma konusunda büyük bir adım niteliğini taşıyor" denildi.

‘ÇİN EN BÜYÜK KOTAYA SAHİP ÜÇÜNCÜ ÜLKE’

Öte yandan reformlar ardından Çin’in oy oranı ve kota payı yüzde 3.8’den yüzde 6’ya yükseldi. Böylece Çin, yüzde 16.74 kota payına sahip ABD ve yüzde 6.23 kota payına sahip Japonya'nın ardından üçüncü sıraya yükseldi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала