Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

BM: Riyad destekli muhalefetle görüşmeler pazar günü başlayabilir

© AFP 2022 / LOUAI BESHARABM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura
BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, Riyad destekli muhalefetle pazar günü görüşmelere başlayabileceklerini kaydetti. De Mistura, Ortadoğu medyasında çıkan, ‘Suriye Yüksek Müzakere Komitesi'nin görüşmelere katılma kararı aldığı' yönündeki haberler konusunda ise ‘kendisine resmi bir bilgilendirme gelmediğini' söyledi.

Cenevre'de düzenlenen Suriye görüşmelerine Suriye'nin BM Büyükelçisi Beşar Caferi katıldı. - Sputnik Türkiye
Cenevre'de 'muhalefetsiz' Suriye görüşmeleri başladı
Cenevre'deki Suriye görüşmeleri kapsamında bir araya gelen Şam heyeti ve De Mistura'nın görüşmesi yaklaşık 2,5 saat sürdü.

Toplantı sonrasında konuşan De Mistura, Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Beşar Caferi başkanlığındaki Şam heyetinin ‘terörizm' konusunda soru işaretleri olduğunu ancak bunların Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde tartışılması gerektiğini' söyledi.

Suriye muhalefetiyle pazar günü bir araya gelmeyi ‘umduğunu' söyleyen De Mistura, "Muhaliflerin görüşmelere katılmayı ciddi olarak düşündüklerine inanmak için geçerli sebeplerim var. Bu nedenle de ilerleme sağlayabilmek için onlarla pazar günü görüşmelere başlayabileceğimize inanıyorum" dedi.

De Mistura, Suriye Yüksek Müzakere Komitesi'nin görüşmelere katılma kararı aldığına dair haberlerle ilgili kendisine resmi bir bilgilendirme yapılmadığını ifade etti.

Reuters haber ajansı ise Yüksek Müzakere Komitesi'nden bir delegasyonun De Mistura'yla görüşmek için Cenevre'ye gideceğini ancak ‘siyasi çözüm' sürecinde yer almayacaklarını aktardı. Suudi Arabistan destekli Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (HCN), BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a bir mektup yazarak, Suriye ordusunun sivilleri hedef alan operasyonlar düzenlediğini öne sürmüş ve bu operasyonlar durdurulmadan görüşmelere katılmayacaklarını belirtmişti.

GATİLOV CENEVRE'YE GİDİYOR

Viyana'daki Suriye görüşmeleri - Sputnik Türkiye
'Cenevre'de alınan ilk kararlar 11 Şubat'ta değerlendirilecek'
Görüşmelere katılmak üzere 1 Şubat'ta Cenevre'ye gideceği açıklanan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov da, "Muhalefet gelmese de görüşmeler başlayacak. Riyad destekli muhalifler gelmiyorsa bu onların sorunu" dedi.

Rusya'nın BM Büyükelçisi Aleksey Borodavkin de, Cenevre'deki Suriye görüşmeleri öncesinde koordinasyon halinde olmak için Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Caferi'yle görüştüklerini söyledi.

KİMLER DAVET EDİLDİ?

PYD lideri Salih Müslim - Sputnik Türkiye
Salih Müslim: Cenevre'ye çağırılmamamızda karar mercii Türkiye değil
De Mistura, görüşmelere kimlerin davet edildiğine ilişkin ise, "Suriye yönetimini davet ettik ve geldiler, Yüksek Müzakere Komitesini davet ettik ve katılıp katılmamak onlara bağlı. Görüşmelere katılmalarını dört gözle bekliyoruz. Görüşmelerin daha iyi yürütülebilmesi için seslerinin duyulması gereken kişilere de bireysel davet mektupları gönderdim" dedi.

De Mistura Kürtlerin davet edilip edilmeyeceğine ilişkin bir soruya da, "Şimdilik gönderilen davet mektupları bu kadar. Atladığım birisi yok" cevabını verdi. 

HCN: KATILMAYA KARAR VERDİK

Suriye muhalefetinin, talep ettiği teminatları almasının ardından Cenevre'deki Suriye görüşmelerine katılmaya karar verdiği bildirildi.

John Kerry - Sputnik Türkiye
Kerry: Suriyeli muhaliflerin Cenevre'ye katılma kararı memnuniyet verici
Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komisyonu'ndan (HCN) yapılan açıklamada, "BM ekibiyle yapılan görüşmeler aracılığıyla karşı tarafın ciddiyetini test etmek için siyasi sürece katılmaya karar verdik" denildi.

Talep edilen garantilerin alınmasının ardından söz konusu karara varıldığına işaret edilen açıklamada, "Katılım kararı, tam yetkili geçici bir yönetim organı oluşturularak siyasi geçiş sürecinin tamamlanması gibi uluslararası yükümlülükler ile insani talepler doğrultusunda gerçekleşti" ifadesine yer verildi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала