Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Kerry: Basın özgürlüğü hesabı soran elçilerimle gurur duyuyorum

© REUTERS / Gary CameronABD Dışişleri Bakanı John Kerry- Washington Post muhabiri Jason Rezaian
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry- Washington Post muhabiri Jason Rezaian - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Watergate skandalını duyuran Washington Post gazetesinin yeni binasının açılışında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Kerry, özgür ve bağımsız basını olmayan bir ülkenin övünecek ve öğretecek bir şeyi olamayacağını söyledi. Kerry, görev yaptıkları ülkelerdeki basın özgürlüğü sorunlarını dile getiren ABD elçilerini de övdü.

Watergate skandalını ortaya çıkarması ve bunun sonucunda Başkan Richard Nixon’ı istifaya götürmesiyle üne kavuşan Washington Post (WP) gazetesinin yeni merkez binasının açılış törenine katılan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, basın özgürlüğünün önemini anlattı. İran'da 1.5 yıl tutuklu kaldıktan sonra 16 Ocak’ta serbest bırakılan muhabir Jason Rezaian da törene katılanlar arasındaydı.

Kemal Kılıçdaroğlu - Sputnik Türkiye
Kılıçdaroğlu: Demokrasimiz ve basın özgürlüğünün kara günü
'21. YÜZYILDA YAŞIYORUZ AMA BASIN ÖZGÜR DEĞİL'

Kerry, “Gerçek şu ki bağımsız medya, gazeteciler, yayıncılar, foto muhabirleri, blog yazarları hatta karikatüristler fiziksel ve siyasal baskı altında. 21. yüzyılda yaşıyoruz ama yalnızca 6 kişiden 1'i, basını özgür denebilecek ülkede yaşıyor" diye konuştu.

John Kirby - Sputnik Türkiye
ABD’den 'akademisyen gözaltıları'na eleştiri: Rahatsız edici bir trend
'HABER ALMA HAKKINI ENGELLEYEN HÜKÜMET BÜYÜK OLAMAZ'

Basın özgürlüğünü korumanın, medya kurumları ve çalışanlarına olduğu kadar halka ve siyasetçilere de bağlı olduğunu anlatan Kerry, “Bu özgürlüğü savunmak size, bize bağlı. Onun için safları sıklaştırın. Başarıları, gösterişli sözleri ne olursa olsun, halkın öğrenme ve hayatlarını etkileyecek konularda haber alma, bilgi edinme haklarını engelleyen hiçbir hükümet kendisine 'büyük' diyemez" dedi. Kerry, “Bir kez daha altını çizeyim: Basını özgür olmayan bir ülkenin övünecek, öğretecek bir şeyi olamaz" ifadelerini kullandı.

Gazeteci - Sputnik Türkiye
DÜNYA
2015'teki gazeteci cinayetlerinin yüzde 40'ından radikaller sorumlu
'GAZETECİLİK ONUR NİŞANIDIR'

Gazetecileri sindirmeye, hapse atmaya çalışan kişilere seslendiğini belirten Kerry, “Kamu görevi ve hizmeti yapan gazetecileri sindirmeye, hapisle tehdit etmeye çalışan kişilere karşı, ayağa kalkıp yüksek sesle gazeteciliğin, gerçekleri bildirmeni suç olmadığını yüzlerine haykıralım. Gazetecilik bir onur nişanıdır, kamu hizmetidir" dedi.

Hürriyet gazetesi - Sputnik Türkiye
ABD Büyükelçisi 'evrensel haklara inancından' dolayı Hürriyet binasında
'EVİNE HOŞ GELDİN JASON'

Diğer taraftan Kerry, ABD'nin yurtdışındaki büyükelçilik ve başkonsolosluklarının, tehdit edilen, hapse atılan gazeteciler için basın özgürlüğü adına ülke yetkililerine soru sormalarından ve bu durumları yüksek sesle sorgulamalarından gurur duyduğunu söyledi. Kerry, konuşmasını “Evine hoş geldin Jason" diye bitirdikten sonra Rezaian ile kucaklaştı.

WP'NİN SAHİBİ BEZOS: RUHU BOZMADAN GELECEĞE BAKALIM

Bu arada 2013’te WP’yi  satın alan ve internet üzerinden kitap satışının öncüsü Amazon.com’un kurucusu olan Jeff Bezos, gazetenin ‘ruhundan veya gazetecilik geleneklerinden uzaklaşmadan’ yeni teknolojilerle yoluna devam etmesi gerektiğini söyledi. Dünyanın en zenginlerinden biri olan Bezos, büyük bir ‘geleceğe bakma’ hayranı olduğunu ama WP gibi önemli kurumların ruhunu gözetmek gerektiğini çünkü bu kurumların bu sebeple özel olduğunu vurguladı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала