Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Almanya sığınmacı yasasını değiştiriyor: Türkiye'den gidenlere öncelik tanınacak

© AFP 2022 / PATRIK STOLLARZAlmanya'daki sığınmacılar
Almanya'daki sığınmacılar - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Sığınmacılarla ilgili yasalarda değişiklik yapma kararı alan Almanya'da koalisyon ortakları Türkiye, Ürdün ve Lübnan'dan kabul edilecek Suriyeli sığınmacılara öncelik verilmesi konusunda görüş birliğine vardı.

Almanya'da Hıristiyan Birlik Partileri CDU/CSU ve Sosyal Demokrat Parti SPD'den oluşan koalisyon hükümeti aylar süren tartışmanın ardından sığınmacı yasalarında yapılacak değişiklikler konusunda anlaştı. Başbakan ve CDU lideri Angela Merkel, SPD lideri Sigmar Gabriel ve CSU lideri Horst Seehofer'in bir araya geldiği zirvede, ‘Sığınmacı Paketi 2’ adı verilen yeni paket üzerinde anlaşma sağlandı.

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck- Başbakan Angela Merkel - Sputnik Türkiye
'Holokost suçlusu Almanya'nın sığınmacı politikası takdire şayan'
AİLELERİNİ 2 YIL GETİREMEYECEKLER

Zirvenin ardından sonra Saksonya-Anhalt eyaletinin Başbakanı Reiner Haseloff ve Bremen Belediye Başkanı Carsten Sieling ile ortak basın toplantısı düzenleyen Gabriel, "Türkiye, Ürdün ve Lübnan'dan gelen Suriyeli sığınmacılara öncelikli olarak kontenjan ayrılması konusunda anlaşmaya vardık" diye konuştu. Gabriel sınırlı koruma sağlanan sığınmacıların, ailelerini Almanya'ya 2 yıl getirememeleri konusunda uzlaştıklarını da kaydetti.

Diğer taraftan Alman basınına göre meslek eğitimini tamamlayan sığınmacılara, sığınma başvurusunun sonucuna bakılmaksızın 2 yıl çalışma ve kalma hakkı da verilecek. Uyum kurslarına katılacak sığınmacıların kurs masrafları konusunda ise aylık 10 euro katkı payı vermeleri hususunda anlaşma sağlandı.

GERİ GÖNDERİLMELERİ KOLAYLAŞACAK

Öte yandan Gabriel, yeni sığınmacı paketiyle Fas, Cezayir ve Tunus'un ‘güvenli geliş ülkesi’ olarak sınıflandırılacağını ifade ederek bu ülkelerden gelen sığınmacıların hızlı ve kolay bir şekilde ülkelerine geri gönderileceğini belirtti.

Koalisyon ortaklarının ve eyalet yönetimlerinin sığınmacı krizinin çözümüyle ilgili ‘tam yetkiye’ sahip olduklarının altını çizen Gabriel,  yeni sığınmacı paketinin hızlı bir şekilde yasalaşması için yolun açık olduğunu söyledi.

CSU LİDERİ ÜST SINIR İSTEMİŞTİ

Seehofer salı Merkel'e gönderdiği mektupta, Almanya'ya gelen sığınmacı sayısının yıllık 200 binle sınırlandırılmasını talep etmişti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала