Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

İran: Yeni maske takan teröristler Suriye görüşmelerine katılmamalı

© Sputnik / Ruslan Krivobok / Fotoğraf bankasına girİran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan
İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abdullahiyan 'Viyana formatı'nda yapılacak ve Suriye'deki terör örgütlerinin listesinin oluşturulacağı bir sonraki Suriye görüşmelerinin 11 Şubat'ta yapılabileceğini söyledi. Riyad'ı ‘teröristlerin’ katılımında ısrar ettiği için eleştiren Abdullahiyan, bu grupları ‘yeni maske takan teröristler’ diye niteledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry - Sputnik Türkiye
Kerry: Esad, birlik hükümetinin parçası olabilir
İranlı Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Moskova'da Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov'la yaptığı görüşmelerin ardından uluslararası Rossiya Segodnya haber ajansının düzenlediği basın toplantısında konuştu.

‘YENİ MASKE TAKAN TERÖRİSTLER SURİYE GÖRÜŞMELERİNE KATILMAMALI’

Abdullahiyan, basın toplantısında Suriyeli tarafların Cenevre'de yapacağı görüşmelere değindi. Suudi Arabistan’ı, görüşmelere ‘teröristlerin’ katılmaları konusunda ısrar ettikleri için eleştiren ve bu tavrı "Yapıcı değil" diye niteleyen Abdullahiyan, bu grupları ‘yeni maske takan teröristler’ olarak nitelendirdi. Bakan Yardımcısı, teröristlerin Suriye hükümetiyle yapılacak görüşmelere 'yeni maskelerle katılmamasının çok önemli' olduğunu da vurguladı.

'SURİYE'Yİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Mark Toner - Sputnik Türkiye
ABD Dışişleri: PYD Cenevre'de olmayacak
İran ve Rusya'nın, Suriye'ye önündeki tehditlere karşı desteklemeye devam edeceğini belirten Abdullahiyan, Tahran'ın, Cenevre'de yarın başlaması planlanan Suriye görüşmeleri konusunda ise 'iyimser' olduğunu söyledi.

Öte yandan Suudi Arabistan'a bölgede gerilimi artıran eylemlerine son verme çağrısı da yapan İranlı Bakan Yardımcısı, Tahran ve Riyad arasındaki gerginliğin Suriye görüşmelerine yansımaması için çalışacaklarını belirtti.

'Viyana formatı' olarak anılan Suriye görüşmelerine Rusya, ABD, Suudi Arabistan, Türkiye, İran, Mısır, Katar, Lübnan, Fransa, İngiltere ve Almanya'nın dışişleri bakanları katılıyor.

Bu görüşmelerin en sonuncusu Aralık 2015'te New York'ta yapılmıştı.

Batı’nın bu süreçte ikiyüzlü davrandığını söyleyen Heysem Menna, Suriye’de askeri zaferin imkânsız olduğunu, koalisyonun bile buna inanmadığı belirtti. - Sputnik Türkiye
Menna: Cenevre görüşmeleri 1 Şubat'tan önce başlamaz
‘LAVROV VE KERRY, 'VİYANA FORMATI'NDAKİ SURİYE GÖRÜŞMESİNİN 11 ŞUBAT'TA MÜNİH'TE YAPILMASINDA PRENSİPTE ANLAŞTI’

Bogdanov ise Abdullahiyan'la yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, 'Viyana formatında' yapılacak toplantıların Münih'te gerçekleşebileceği bilgisini verdi.

"(Rusya Dışişleri Bakanı) Sergey Lavrov ve (ABD Dışişleri Bakanı) John Kerry, görüşmenin 11 Şubat'ta Münih'te yapılması konusunda prensip anlaşmasına vardı" diyen Bogdanov, bu önerinin görüşmelerin diğer taraflarına da iletileceğini söyledi.

'TERÖRİST GRUPLARIN LİSTESİ KONUŞULACAK'

Bogdanov, Münih'te yapılması planlanan toplantıda terörist grupların listesinin oluşturulmasında bir ilerleme sağlanmasını bekleyip beklemediğine dair soru karşısında da "İlerleme sağlanacağını umuyoruz. Zira toplanma nedenimiz de bu" dedi.

'Viyana formatı'nda yapılan görüşmelerde daha önce taraflar, terörist grupların ortak bir listesini hazırlama, yani Suriye görüşmelerine kimlerin davet edilip kimlerin davet edilmeyeceğin belirlenmesi konusunda anlaşmaya varmıştı.

Münih'te 12 Şubat'ta ise 52. Güvenlik Konferansı başlayacak.

'PETROL FİYATLARININ SİYASİ YÖNÜNÜ KONUŞTUK'

Bu arada Abdullahiyan, Bogdanov'la petrol fiyatlarıyla ilgili gelişmeleri de konuşup konuşmadıkları sorusuna, "Bu konunun siyasi yönünü konuştuk" yanıtını verdi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала