Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Cenevre'de en üst düzeyde temsil edileceğiz

© AA / Dilek Mermer Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptığı açıklamada, 29 Ocak’ta, İsviçre’nin Cenevre kentinde başlaması planlanan Suriye görüşmelerine PYD’nin katılımı hakkında "Cenevre'de PKK bağlantılı grupların temsiline karşıyız" dedi ve Türkiye'nin en üst düzeyde temsil edileceğini duyurdu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Bakan Çavuşoğlu: PYD davet edilmişse Cenevre'yi boykot ederiz
Kalın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

Terör örgütü ile yapılan mücadele hiçbir zaman Kürtlerle yapılan bir mücadele değildir. Bunun tersini iddia etmek, terör örgütünün Kürtleri temsil ettiğini, hatta onları eşitlemek anlamına gelir ki bunun hakikatlerle bir ilgisi olmadığı çok açık bir şekilde ortadadır. Terör örgütünün kendini Kürt vatandaşlarımızın hamisi, temsilcisi gibi gösterme gayreti olabilir, bu bir propagandadan ibarettir."

Zaman zaman bize yapılan 'çatışmalar dursun, operasyonlar durdurulsun, şu yapılsın bu yapılsın' türü çağrıların doğru adresi 'terör örgütüne silah bırakma' çağrısıdır. Bizim onlara da çağrımız, bize, kamu düzenini kurmak için yaptığımız faaliyetlerle ilgili çağrı yapmak yerine, terör örgütüne ve onların bağlı olduğu gruplara silah bırakmaları yönünde çağrı yapmalarıdır."

'PKK BAĞLANTILI GRUPLARIN TEMSİLİNE KARŞIYIZ'

Cenevre'de en üst düzeyde temsil edileceğiz. Cenevre'de PKK bağlantılı grupların temsiline karşıyız. Suriye'nin kuzeyinde fiili duruma müsamaha göstermeyiz.

'DOĞU'DA BELEDİYELERİN YASADIŞI FAALİYETLERİNİ GÖRDÜK'

Özellikle son aylarda Doğu ve Güneydoğu’da belli belediyelerin ne tür yasadışı faaliyetler içinde olduğunu biz gördük. Bunu yasal çerçeveye, kılıfa uydurmaya çalışıyor olabilirler. Ama bu hendeklerin çukurların hangi makinalarla ne tür imkanlarla kazıldığı artık herkes tarafından biliniyor. Dolayısıyla burada Cumhurbaşkanımızın yaptığı çağrı doğrudan bununla ilgilidir yani devletin verdiği imkanları devlet aleyhine kullanmaya çalışanların önüne geçmek amacıyla yapılmış bir çağrıdır. (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kaymakamlarla buluşmasında kullandığı ‘Gerekirse mevzuatı bir kenara koyun’ ifadesiyle ilgili yaşanan tartışmalara ilişkin)

'YENİ ANAYASA VE BAŞKANLIK SİSTEMİ İLE İLGİLİ İVMEDEN MEMNUNUZ'

Yeni anayasa ve başkanlık sistemi ile ilgili son dönemdeki ivmeden memnuniyet duyuyoruz. Başkanlık sistemi yeni anayasanın bir parçasıdır; buradaki temel konu kuvvetler ayrılığı prensibinin ortaya konmasıdır

'SINIRDA İLAVE TEDBİRLER ALINDI'

Sınır güvenliğini sağlamak için tüm tedbirler alınıyor; Ocak 2016 itibariyle 125 ülkeden 36 bin 656 kişiye ülkeye giriş yasağı konuldu; 93 ülkeden 3 bin 065 kişi sınır dışı edildi. Türkiye-Suriye sınırında ilave tedbirler alındı; bu sınırda hiçbir örgütün fiili durum yaratmasına izin vermeyiz

'BAŞİKA'DA EĞİTİM VERMEMİZE İTİRAZ YOK'

Başika'da eğitim vermemize şu anda itiraz yok; birinci öncelik DAİŞ ile mücadele bizim için PKK ile mücadele de önemli. Bu konunun sorun olmaktan çıkması için adımlar atıldı, eğitim faaliyetlerimiz de yeni çerçeve içinde devam edecek

PYD'ye verilen mühimmatın PKK'ya geçip geçmediğini yakından takip ediyoruz.

'ÖZEL KALEMLER ÇALIŞIYOR, ZANA İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞECEK'

Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Zana arasında gerçekleşecek görüşme için özel kalemlerin çalıştığını belirterek, "Leyla Zana ve Cumhurbaşkanımız arasındaki görüşme özel kalemler seviyesinde devam ediyor. Sayın Zana yurtdışında. Uygun bir zamanda görüşme gerçekleşecektir" dedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала