Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Türkiye’nin istediği olmadı: Türkmenler Cenevre’de yok

© Sputnik / Hikmet DurgunSuriye Türkmen Milli Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tarık Sülo Cevizci
Suriye Türkmen Milli Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tarık Sülo Cevizci - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Sputnik’e konuşan Suriye Türkmen Milli Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Cevizci, İsviçre’nin Cenevre kentinde dün başlaması planlanan ama 29 Ocak’a ertelenen Suriye görüşmelerinde Türkmenlerin temsil edilmeyeceğini söyledi.

Cenevre görüşmeleri - Sputnik Türkiye
Suriyeli muhaliflerden Cenevre-3 için 15 kişilik liste
Davetiyeleri bugün dağıtılan Cenevre görüşmeleri ile ilgili Suriye’deki Türkmen Milli Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tarık Sülo Cevizci, Sputnik’e konuştu. Görüşmelerin çok önemli olduğunun altını çizen Cevizci, şöyle konuştu: “Cenevre görüşmelerinde Türkmenler maalesef olmayacak. Türkmenlerin yer alması için Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) üzerinden girişimlerde bulunduk ama sonuç alamadık. Cenevre ikinci heyetinde Türkmenler yok. Üçüncü grubun da olmayacağına göre Türkmenler bu görüşmelerde yer almayacak. Cenevre görüşmelerinde Türkmenler olarak yer almayı çok istedik ama maalesef olmadı. Türkiye’nin Türkmenlerin yer alması için baskı yaptığını biliyoruz. Ama Türkiye daha çok PYD’nin görüşmelerde olmaması için baskı kurdu.”

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim - Sputnik Türkiye
Salih Müslim resmi daveti almak için Cenevre'ye gitti
'TÜRKMENLER OLMADAN ÇÖZÜM ZOR'

Diğer taraftan görüşmelere Türkmenlerin davet edilmemesinin büyük bir ayıp olduğunu dile getiren Cevizci şu ifadeleri kullandı: ”Türkmenler olmadan Suriye’de çözüm zor. Çözüm noktasında geri adım atmış olursunuz. Tüm taraflar görüşmelerde yer alabilmeli. Kavganın tüm tarafları masada olmalı. Yer alabilmeli ki çözüm bulunsun ve çatışmalar dursun. Türkmenlerin o kadar fedakarlık göstermesi ve çaba göstermesine rağmen yok sayılması Cenevre görüşmelerine gölge düşürüyor. Türkmenleri çözüm sürecinde görmek istemiyorsanız eksiklik var demektir. Umarım bir an önce bu hatadan dönülür ve Türkmenler görüşmelere dahil edilir.”

Rusya Devlet Başkanı Sergey Lavrov - Sputnik Türkiye
Lavrov: PYD Cenevre'de olmazsa toplantıdan beklenen sonuç çıkmaz
'YABANCI UNSURLAR SURİYE'Yİ TERK ETSİN'

Öte yandan çatışmaların bitmesi ve silahların susmasını umut ettiklerini vurgulayan Cevizci şöyle devam etti: “Türkmenler olarak savaşın durmasını istiyoruz. Ülkesinden uzak kalan insanların evlerine dönmesini umut ediyoruz. Suriye’den kaçmak zorunda kalan insanların evlerine dönmesini umut ediyoruz. Yabancı unsurların Suriye’yi de terk etmesini istiyoruz. Savaşın sona ermesini umut ediyoruz. Suriye’nin geleceğiyle söz konusu olduğunda Türkmenlerin siyasal ve sosyal hakları da göz önünde bulundurulmalı. Abluka altında olan bölgelere de yardımlar ulaştırılmalı. Özellikle Türkmen bölgeleri IŞİD işgalinden kurtarılmalı. Yani Azez-Çobanbey bölgeleri kurtarılmalı. Şimdi birçok bölgede insanlar hak, hukuk savaşı yerine yaşam savaşı veriyor.”

Viyana'daki Suriye görüşmeleri - Sputnik Türkiye
Suriye muhalefeti: ABD Cenevre için bize baskı yapıyor
'ÇATIŞMALAR CENEVRE İLE BİTER'

Cenevre görüşmelerinden sonra çatışmaların büyük bir oranda susacağını öngördüklerini ifade eden Cevizci, “PYD’nin de dahil olduğu Demokratik Suriye Güçleri ile muhalifler arasındaki çatışmalar da biter. Taraflar irade gösterirse çatışmalar sona erer. Ancak IŞİD ve Nusra ile alakalı bölgelerde ise çatışmalar devam edecektir. Uluslararası toplumun desteğiyle bu iki terör örgütü ile silahlı mücadele verilir ve bu örgütler buralardan temizlenebilir” diye konuştu.

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 20'ye yakın ülke ve AB'yle Arap Birliği'nden temsilciler, 14 Kasım’da Avusturya’nın başkenti Viyana’da toplanarak, Suriye’de siyasal çözüm için takvimli bir yol haritası ortaya koymuştu. Bu yol haritasına göre, Şam ve muhalefet Ocak 2016’dan itibaren 6 ay içinde bir geçiş hükümeti oluşturulması için görüşmelere başlayacak ve 18 ay içinde Suriye’de seçime gidilecek.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала