Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Malezya Başbakanı, yolsuzluk suçlamalarından aklandı

Abone olTelegram
Malezya Başsavcılığı, Başbakan Necip Rezak'ın kişisel hesaplarında tespit edilen paranın, 681 milyon dolarının Suudi kraliyet ailesinin yaptığı kişisel bağış olduğunu açıkladı.

Malezya Başbakanı Necip Rezak - Sputnik Türkiye
Malezya Başbakanı'ndan yolsuzluk iddialarına yanıt: Ben de insanım
Suudi ailesinin Malezya Başbakanı Necip Rezak’a neden bağış yaptığı ve paranın nereye harcandığı konusunda herhangi bir açıklama yapmayan Başsavcı Muhammed Apandi Ali, Rezak’ın hiçbir suç işlemediğinin ortaya çıktığını söyledi.

Yolsuzlukla Mücadele Komisyonunda görgü tanıklarının ifadelerinin de dinlendiğini söyleyen Başsavcı, Rezak’ın, iyiliği karşılığında teşvik ya da ödül olarak bağış yapılmış olduğuna dair ortada kanıt bulunmadığını ifade etti. Apandi, "Tanıkların ifadelerine ve sunulan destekleyici belgelere dayanarak Necip'e yapılan 681 milyon dolarlık bağışla ilgili hiçbir suç işlenmediği ve ortada herhangi bir yolsuzluk olmadığı konusunda tatmin olmuş durumdayım" dedi.

REZAK’TAN ‘SİYASİ SABOTAJ’ SAVUNMASI

The Wall Street Journal gazetesi, temmuz ayında yaklaşık 11 milyar dolar borcu bulunan Malezya kalkınma fonu 1MDB ile ilgili soruşturmada yer alan belgelerin, şirkete bağlı ajans, banka ve kuruluşlar arasında transfer edilen 700 milyon doların, son olarak Başbakan Rezak’a ait beş ayrı kişisel hesaba aktarıldığını yazmıştı.

En yüksek para transferinden birinin Mart 2013'te düzenlenen genel seçimlerden iki ay önce 61 milyon dolar olarak gerçekleştirildiği iddia edilmiş, Malezya Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada ise iddialar ‘siyasi sabotaj’ olarak nitelendirilmişti. İddiaların ardından muhalifler hükümet karşıtı gösteriler düzenlemiş ancak Rezak, iddialar karşısında ‘bağışların gizliliği’ nedeniyle sessiz kalmıştı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала