Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'Erdoğan'ın neo-Osmanlı hayallerini ertelemesi gerekecek'

© Sputnik / Fotoğraf bankasına girTürkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
İngiliz Independent gazetesi yazarı Patrick Cockburn, Cenevre'de bugün başlaması planlanan ancak kimlerin katılacağının belirlenememesi nedeniyle ertelenen Suriye görüşmelerinde kaybeden tarafın Türkiye olacağını yazdı.

Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
New York Times'tan Erdoğan'a sert eleştiri: Bir çizgiyi daha aştı
Cockburn, Independent'taki makalesinde, Suriye görüşmelerinin beklenen sonuçları vermeyebileceğini ancak Türkiye'ye şimdiden 'kaybeden taraf' olarak bakıldığını belirtti.

'KAYBEDEMEYECEK KADAR GÜÇLÜ, KAZANAYAMACAK KADAR DA ZAYIF BİR DİZİ AKTÖR VAR'

Yazısında Suriye ve Irak'taki savaşların sona ermesiyle bağlantılı problemlere odaklanan Cockburn, "Sorun şu ki, kaybedemeyecek kadar güçlü ama aynı zamanda kazanamayacak kadar da zayıf olan bir dizi aktör var" ifadelerini kullandı.

Angela Merkel - Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
'Erdoğan, Merkel için zor bir partner'
'TÜRKİYE, AMACINA ULAŞAMAYACAĞINI KABUL EDEMEYECEK KADAR FAZLA YATIRIM YAPTI'

Örneğin İran ve Hizbullah'ın varlıklarının bu savaşlarda elde edilecek zafere bağlı olduğuna inandıklarını yazan Cockburn, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın ise Suriye'deki savaşa, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı devirme amacına ulaşamayacaklarını kabul edemeyecek kadar fazla yatırım yaptıklarını ifade etti.

'ERDOĞAN ÇOK GEÇMEDEN SURİYE'DEKİ AMAÇLARINI BELLİ ETTİ'

"Ancak 2011'de Ortadoğu'daki etkisini genişletmek için güçlü bir pozisyondaymış gibi görünen Türkiye kaybedenlerin en büyüğü olabilir" diyen Cockburn, bunun nedenlerini şöyle anlattı: "Suriye'deki rejimi devirmek isteyen Arap protestocular ilk başlarda Türkiye'den etkilenmişti. Zira Türkiye ekonomisi güçlü, demokratik ama Müslüman bir ülkeydi. Ancak Türkiye Cumhurbaşkanı çok geçmeden Şii ve Kürt karşıtı olan, laik olmayan bir Sünni Arap yönetimi desteklediğini belli etti."

Noam Chomsky - Sputnik Türkiye
Chomsky'den Erdoğan yorumu: Bence katil
'TÜRKİYE'Yİ YENİDEN BÜYÜK GÜÇ YAPMAK İSTERKEN TAM TERSİNİ YAPTI'

Bu noktada Türkiye'nin Müslüman Kardeşleri desteklediğini, IŞİD, El Nusra ve diğer cihatçı grupları tolere ettiğini ya da onlara yardım ettiğini hatırlatan Cockburn, "Cumhurbaşkanı Erdoğan neo-Osmanlı hayalleri kurup, Türkiye'yi Ortadoğu'da yeniden büyük bir güç yapmak isterken bunun tam tersini yaptı" diye yazdı.

'YA DIŞLANDIĞINI KABUL EDECEK YA DA SURİYE'Yİ İŞGAL EDECEK'

Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye
ABD'li senatör: Erdoğan yeni Osmanlı İmparatoru olmak istiyor
Öte yandan Cockburn'e göre Erdoğan'ın bu 'başarısızlık' karşısındaki tepkisi ise gelecek aylarda kendini belli edecek: "Türkiye kuzey Suriye'den dışlandığını ya kabul edecek ya da —belki de işgal yoluyla- askeri müdahalesini genişletecek."

'RUSYA, UÇAKLARIYLA DİRENİŞ GÖSTERİR'

Erdoğan'ın Suriye'yi işgal etmeyi planladığını ancak Türk generallerin onun bu planlarını engellediğine dair iddialar olduğunu belirten Cockburn, "Türkiye Suriye'nin kuzeyine bir hamle yaparsa buna hem ABD onay vermez hem de Rus uçakları ve hava savunma sistemleri buna karşı direniş gösterir" ifadelerine yer verdi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала