Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

HDP yönetiminde büyük değişim

© AA / Özge Elif KızılHDP 2. Olağan Kongresi
HDP 2. Olağan Kongresi - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Genel başkanlık yarışının yaşanmadığı HDP kongresinde, Parti Meclisi’nde büyük değişikliğe gidildi. Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan, Garo Paylan ve Nazmi Gür’ün de aralarında bulunduğu isimler yeni Parti Meclisi’nde yer almadı.

HDP 2. Olağan Genel Kurulu / Figen Yüksekdağ-Selahattin Demirtaş - Sputnik Türkiye
HDP'de Demirtaş ve Yüksekdağ yeniden eş başkan
HDP 2. Olağan Kongresi, ‘Yerel Demokrasi Demokratik Cumhuriyet’ sloganıyla Ankara Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda yapıldı. Kongrenin divanının arkasında bulunan elektronik panoda Türk bayrağı, HDP amblemi ve ‘Eşit yurttaşlık, ortak vatan’ sloganı yer aldı. Kongre divanının tam karşısındaki duvarda bulunan Türk bayrağı ve Atatürk portresinin altına ise HDP tarafından ‘Demokratik siyaset, demokratik özerklik, demokratik cumhuriyet’ yazılı bir pankart asıldı.

Salona Türkçe ve Kürtçe ‘Hasta tutsaklar insanlık ayıbı’, ‘Vicdani ret tanınsın’, ‘Zindanlar boşalsın siyasi tutsaklara özgürlük’, ‘Ayrımcılığa hayır, nefret söylemine son’ yazılı pankartlar da asıldı.

HDP kongresine CHP’den Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan HDP kongresine temsilci olarak katılırken AKP ve MHP ise HDP tarafından kongreye davet edilmedi.

HDP’DEN HÜKÜMETE YAKIN YAYIN ORGANLARINA AKREDİTASYON YASAĞI

Bu arada Sabah, Star, Yeni Şafak, Akit, Akşam, Kanal 24 ve A Haber’in de aralarında bulunduğu bazı medya organları ‘HDP’yi hedef alan yanlı yayınlar yaptıkları’ gerekçesiyle HDP kongresine alınmadı.

HDP kongresinde tribünlerde Abdullah Öcalan posteri görülmedi. Ancak HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın Öcalan’ın 2014’teki HDP kongresine gönderdiği mesajı okuduğu sırada, divanın arkasında bulunan elektronik panoya Öcalan’ın İmralı’da çekilmiş fotoğrafı yansıtıldı. Yüksekdağ’ın Öcalan’ın mesajını okuduğu esnada salondan büyük alkış yükseldi.

“YENİ ANAYASA ÖZGÜR BİR ORTAMDA TARTIŞILMALI”

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise konuşmasında Meclis’te kurulacak Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na üye vereceklerini belirtirken yeni anayasanın ancak özgür bir ortamda tartışılabileceğini söyledi. Demirtaş, “Sayın Meclis Başkanı ‘gelin yeni anayasa yapalım’ diyor, sağ olsun. Ama biz orada özerklik dediğimizde hakkımızda fezleke hazırlanmayacağının garantisi var mı? Ama bağıra bağıra başkanlık demek serbest” diye konuştu.

Hükümetin dış politikasını eleştiren Demirtaş, Türkiye’nin Suriye’deki Kürtler’i düşman olarak görmemesi gerektiğini ifade ederek “Irak’taki Kürdistan Federal Yönetimi Türkiye’nin dostuysa aynı şeyi neden Suriye Kürdistanı için yapmıyorsunuz?” dedi.

HDP PARTİ MECLİSİ’NDE BÜYÜK DEĞİŞİM

Selahattin Demirtaş - Sputnik Türkiye
Demirtaş: Yeni anayasaya giden yolda temizlik yapacağız
HDP Kongresinde başka adayın olmadığı genel başkanlık seçiminde Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş tekrar eş genel başkanlığa seçilirken partideki asıl değişim Parti Meclisi’nde (PM) yaşandı. HDP’nin bir önceki kongresinde seçilen 100 kişilik PM’den 74 üye listeye konmazken sadece 26 PM üyesi tekrar seçildi.

7 Haziran seçimlerinde milletvekili olan ancak 1 Kasım’da seçilemeyen isimler HDP Parti Meclisi’ne alındı. Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan, Garo Paylan, Erol Dora, Meral Danış Beştaş ve Hüda Kaya’nın da aralarında bulunduğu HDP’li milletvekilleri ve eski HDP milletvekili Sebahat Tuncel ise PM listesinde yer almadı. Birçok dış gezisinde Demirtaş’a eşlik eden HDP’nin Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür de yeni PM’de yer almazken bu görevi PM’ye seçilen HDP Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy’un üstlenmesi bekleniyor.

HDP yöneticileri PM’de yaşanan değişime, “Milletvekilleri enerjilerini Meclis çalışmalarına yoğunlaştıracaklar, birçok isim bu nedenle PM listesine konulmadı. Sadece belli görevleri üstlenecek birkaç milletvekili arkadaşımız PM’ye girdi” şeklinde açıklama getirdi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала