Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

İzmir'de imamdan esnafa veto: Alevi'nin selası okunmaz

© Fotoğraf : DHAİzmir'de imamdan esnafa veto: Alevinin selası okunmaz
İzmir'de imamdan esnafa veto: Alevinin selası okunmaz - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
İzmir'in Konak ilçesi Kemeraltı çarşısında esnaf V.T., vefat edince arkadaşları ve çalışanları, Kemeraltı Camii'ne gidip sela verilmesini istedi. Ancak imamın, V.T.'nin Alevi olması nedeniyle, 'Alevi'nin selası okunmaz' dediğini öne sürenler tepki gösterdi. Sela krizi, caminin yakınında işyeri olan bir esnafın selayı okumasıyla çözüldü.

Ölen alevi yurttaşın selasının Kemeraltı Camii'nde okunmadığı iddiası sosyal medyadan yayıldı. Bu durum Alevi dernekleri arasında da tepkiye neden oldu. DHA muhabiri olayın taraflarıyla görüştü. Gürçeşme Camii'nden geçici görevle Kemeraltı Camii'ne geldiğini söyleyen imam Harun Gür iddiaları reddetti. Gür, "Sela okuma talebi ikindi saatinde yakın gelmiş. Benim haberim yoktu. Kendi işimi görmeye gitmiştim. Sonuçta sıkıntı olmadı. Yaşananların ardından kendim giderek durumu müftülüğe bildirdim. Selayı imam okuyacak diye bir kural yok. O yoksa başkaları da okuyabilir" dedi.

Alevi-Semah - Sputnik Türkiye
Diyanet'ten 'Alevi'yle evlenenilir mi?' sorusuna tartışma yaratan yanıt
‘CAMİNİN TUVALET GÖREVLİSİNE BIRAKMIŞLAR'

Çarşıda kuş yemi ve kafes malzemeleri satan Mehmet Uçaroğlu da selayı okuduğunu belirterek, "Sela kâğıdını caminin tuvalet görevlisine bırakmışlar. Ben de alıp imama verdim. Bana okuma görevini verdi. Ben de okudum, ama aceleden eksik okumuşum" dedi.

‘SELAYI DUYAN OLMADI'

Ölen esnaf V.T.'nin işyerinin yanında terzilik yapan komşusu Cevdet Doğan ise sela duyurusu için kendisinin camiye gittiğini belirterek, "Ölen komşumuz yıllardır çarşı esnafına hizmet veriyor ve birçok kişi kendisini tanıyor. Ben de öldüğünün duyulmasını istedim. Fakat selayı bir kez, kısa ve eksik okumuşlar. Ben dahil, duyan olmadı" dedi.

İzmir Müftülüğü yetkilileri ise selanın camiden okunduğunu, sorun olmadığını öne sürdü.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала