Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Davutoğlu: Esad Şam'da olduğu sürece hiçbir Suriyeli ülkesine dönmeyecek

© AA / Tolga AkmenAhmet Davutoğlu
Ahmet Davutoğlu - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
İngiliz gazetelerinin temsilcileriyle bir araya gelen Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, "Esad Şam'da oturmayı sürdürdükçe, hiçbir Suriyeli ülkesine dönmeyecektir" dedi. Davutoğlu, PYD ve hükümet arasında yakın işbirliği iddiasını da yineledi.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin - Sputnik Türkiye
'Sadece provokatörler Esad'ın görevi bırakmasını konuşabilir'
Guardian gazetesi diplomasi editörü Patrick Wintour, Davutoğlu ile yapılan görüşme sonrası kaleme aldığı haberde, Davutoğlu'nun "Türkiye'nin gelecek hafta başlayacak Suriye barış görüşmelerinde belirleyici etkiye sahip olma hakkı olduğunu söylediğini" yazdı.

Davutoğlu'nun, "Türkiye'de bulunan iki buçuk milyon Suriyeli sığınmacının, Beşar Esad durduğu sürece ülkelerine dönmesinin tasavvur edilemeyeceğini" söylediğini aktaran Wintour, haberinde Davutoğlu'nun şu sözlerine yer verdi:

"Barış görüşmeleriyle ilgili Türkiye'den daha fazla söyleyecek sözü olan ülke yoktur. Çünkü, Türkiye'de iki buçuk milyon Suriyeli var. Suriye'de üzerinde iyice anlaşılmış bir barış sağlanamazsa, bu bizim için artık bir iç meseledir. Esad, Şam'da oturmayı sürdürdükçe, hiçbir Suriyeli ülkesine dönmeyecektir."

Suriyeli Muhalifler - Sputnik Türkiye
Türkiye baskı yaptı, PYD Riyad'daki konferansa davet edilmedi
'PYD BARIŞ GÖRÜŞMELERİNE KATILAMAZ'

Haberde Davutoğlu'nun, "PYD'nin, barış görüşmelerine katılamayacağını, çünkü PYD'nin Esad yönetiminin suç ortağı olduğunu söylediği" kaydedildi.

Davutoğlu'nun, "PYD gerçek bir muhalif değil. PYD ve yönetim arasında yakın bir işbirliği var" dediği aktarıldı.

'AVRUPA'NIN ŞİKAYETLERİ SAÇMA'

Numan Kurtulmuş - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Suriyeli sığınmacılara çalışma izni geliyor
Guardian editörü, Başbakan'ın, Avrupa'daki sığınmacı kriziyle ilgili, "İnsan kaçakçılığı konusunu görmezden geldiği yönündeki Avrupa'nın şikayetlerini saçma bulduğunu" dile getirdiğini; Avrupa Birliği'nin (AB) ekim ayında söz verdiği 3 milyar euro finansmanı henüz sağlamadığına işaret ettiğini belirtti.

Davutoğlu'nun Türkiye'deki Suriyelilere çalışma izni sağladıklarını ve Türkiye'ye gelen Suriyelilerin Avrupa'ya seyahatlerini önlemek için sınırlı vizeler verdiklerini söylediği aktarıldı. Gazete, Davutoğlu'nun, "Türkiye'de sığınmacı, göçmen ya da yabancı karşıtı protesto göremezsiniz" dediğini yazdı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала