Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

IMF: Sığınmacılar Alman ekonomisine iyi gelecek

© AFP 2022 / PATRIK STOLLARZAlmanya'daki sığınmacılar
Almanya'daki sığınmacılar - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Uluslararası Para Fonu (IMF), Suriye’den Avrupa Birliği’ne yönelik sığınmacı akınının devam edeceğini ve bu durumun Avrupa ülkelerinde ekonomiye olumlu etkisi olacağını belirtti.

Donald Tusk - Sputnik Türkiye
DÜNYA
'Sığınmacı krizini 2 ay içinde çözemezsek, Schengen Birliği çökecek!'
IMF'nin bugün yayımlanan raporunda, "Büyük miktardaki sığınmacı akını bir süre daha devam edebilir. Suriye'nin içinde evlerinden ayrılmak zorunda kalmış 8 milyon insan insan var, bunlara ek olarak çevre ülkelerde de 4 milyon Suriyeli var. Ayrıca Afrika'dan gelen sığınmacıların sayısı da artıyor" ifadelerine yer verildi.

Öte yandan, Alman Die Zeit gazetesine göre IMF raporunda sığınmacıların en çok ulaşmak istedikleri ülkeler arasında gösterilen Almanya, Avusturya ve İsveç'in sığınmacı akınından ekonomik olarak pozitif yönde etkilendiği belirtildi. Ancak, iktisadi büyümenin orta ve uzun vadede kalıcı olabilmesinin güvencesinin, ''Sığınmacıların iş piyasasına ve topluma ne oranda ve ne hızda entegre olacağı'' ile ilgili olduğuna da dikkat çekildi.

'ASGARİ ÜCRET UYGULAMASINDAN VAZGEÇİN'

Başta Almanya olmak üzere, bu üç ülkenin sığınmacılar sayesinde yüzde 0.5  ile 1.1 oranında büyüyeceği tahmininde bulunulan raporda, sözü geçen ülkelerin asgari ücret uygulamasından vazgeçmesi önerildi.

Raporda, Almanya'nın 2016 yılındaki iktisadi büyümesinin binde 35'lik bölümünün sığınmacılardan kaynaklanacağı; bu oranın İsveç için yüzde 1, Danimarka için binde 57, Finlandiya için ise binde 37 olacağı ifade edildi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала