Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

945 yıllık ağacı söküp, 'inşallah tutar' diye Antalya'ya diktiler

© Fotoğraf : DHAErdoğan, Antalya'da zeytin ağacı dikti.
Erdoğan, Antalya'da zeytin ağacı dikti. - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya'da 23 Nisan'da açılışı yapılacak ‘Çiçek ve Çocuk' temalı botanik dalındaki Expo 2016 Antalya'nın düzenleneceği alana İzmir'den sökülerek getirilen zeytin ağacını, ‘inşallah tutar' temennisi ile yeni yerine dikti.

Expo için İzmir'in Ödemiş ilçesi Bademli beldesine 1071 yılında dikilen ve Türkiye'nin en yaşlı zeytin ağacı, 945 yıldır bağlı bulunduğu toprağından sökülerek Antalya'ya taşındı. Erdoğan bir asırlık ağacın Antalya'ya yeniden dikim töreninde, "Böyle bir ağaç. İnşallah burada da tutacağına inanıyoruz ve 2015 botanik bahçesinin en önemli zenginliklerinden olacak. Tarihi bugüne, bugünü de yarınlara ulaştıracak. Ya Allah Bismillah diyerek biz de toprağımızı atalım arkasından da cansuyunu" diye konuştu.

ERDOĞAN: SAĞLIĞI VE MUTLULUĞU SEMBOLİZE EDİYOR

Cumhurbaşkanı'nın ağacın Antalya'daki yeni yerindeki yaş kütüğün üzerine çaktığı pirinç tabakada şu ifade yer alıyor: "6000 yıldır Anadolu topraklarında yetişen ve zeytin varlığı ile 1000 yıldır barış, sağlığı ve mutluluğu sembolize ediyor. Bolluk, bereket, mutluluk ve bilgelik sonsuza dek yeryüzünden eksik olmasın. Expo 2016 Antalya anısına bu zeytin ağacını dikiyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan."

Familyası Oleaceae, anavatanı da Akdeniz bölgesi olan Türkiye'nin en yaşlı zeytin ağacı 945 yaşında, çapı 2.55 metre, boyu 6 metre, gövde çevresi 7.68 metre, kök çevresi 9.45 metre.
Zeytin ağacının bir asırlık toprağından sökülüp yeni bir mekâna taşınması ile ilgili hangi kurumlardan görüş alındığına dair ise bir açıklama yapılmadı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала