Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Rusya: AKPM'nin yaptırımlar konusundaki tutumu AB'nin görüşüne bağlı

© Sputnik / Alexander Natruskin / Fotoğraf bankasına girDuma Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov
Duma Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya Devlet Duması Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) Rusya tutumunun genel olarak Avrupa Birliği'nin (AB) ve bazı etkili üyelerinin duruşuna bağlı olduğunu söyledi. Puşkov, AB'nin tavrını yumuşatması durumunda AKPM'nin de tutumunu değiştireceğini belirtti.

Rusya'ya karşı yaptırımlar - Sputnik Türkiye
'AB, Rusya'ya yaptırım kararını gözden geçirmeli'
Rossiya 24 televizyonuna konuşan Puşkov, "AKPM'deki tartışmaların niteliğini Avrupa Birliği'nin duruşu belirliyor. AB üyesi olmayan ülkelerin çoğu, Avrupa Birliği'ne girmek, üye olmak istiyor. Onlar da Brüksel'in duruşunu örnek alıyor" dedi.

Başta Doğu Avrupa ve AB üyesi olmayan ülkelerden çoğu Avrupalı politikacıların kararlarında bağımsız olmadığını kaydeden Puşkov, "Putin ve Obama, New York'ta BM Genel Kurulu'nda görüşünce birçok ülkenin temsilcilerinin nasıl sustuğunu hatırlıyorum. Bir hafta boyunca susan karşıtlarımız, Obama'nın Rusya'yla gerilimi azaltma niyetinde olmadığını görünce yeniden coştu" ifadelerini kullandı.

'AB İLE İLİŞKİLER DURGUNLUK İÇİNDE'

Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Rusya: AB'nin yaptırımları uzatması ülke ekonomisini etkilemez
Puşkov, "Avrupa Birliği'nin veya Almanya, Fransa gibi önde gelen ülkelerin Rusya'ya yaptırımları yumuşatma konusunu gündeme getirdiğini görünce AKPM'deki ulusal heyetler de tavırlarını değiştirecek. Çünkü bu heyetler içinde çoğunluğu AB ülkelerindeki iktidar partilerinin, yani hükümetlerin temsilcileri teşkil ediyor" diye konuştu.

AB ile ilişkilerin siyasi kriz yüzünden durgunluk içinde olduğunu belirten Rus milletvekili, "Buna negatif istikrar diyorum. Bu ilişkiler henüz hiçbir yönde hareket etmiyor. Ancak AB, Rusya'ya yaptırımları gözden geçirmeye bir başlasın, AKPM'deki çoğu heyetlerin tutumlarını nasıl değiştirdiğini görürsünüz. Yani AB'nin tavrına bakıp bekleyeceğiz. Buna göre AKPM'nin duruşuna daha gerçekçi yaklaşımları bekleyebiliriz" yorumunda bulundu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала