Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Aylan'ın halasından Charlie Hebdo'ya karikatür tepkisi: Mide bulandırıcı

© Fotoğraf : DHA/Nilüfer DEMİR Kobanili küçük Aylan
Kobanili küçük Aylan - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun cesedi Bodrum sahiline vuran 3 yaşındaki Aylan Kurdi'yi 'potansiyel tacizci' olarak tasvir ettiği karikatürüne tepki gösteren Aylan'ın halası Tima Kurdi, "Bu mide bulandırıcı. Umarım bir daha yapmazlar" dedi. Sosyal medyadan da dergiye tepki yağdı.

Uğradığı silahlı saldırının ardından ifade özgürlüğünün simgesi haline gelen Fransız hiciv dergisi Charlie Hebdo, Avrupa’ya gitmek isterken Ege Denizi’nde hayatını kaybeden ve cesedi Bodrum kıyılarına vuran 3 yaşındaki Aylan Kurdi’yi bir kez daha sayfalarına taşımıştı.

Almanya’nın Köln kentinde yılbaşı gecesinde yüzlerce kadının Kuzey Afrika ve Arap kökenli göçmenler tarafından cinsel saldırıya uğramasına atıf yapan dergi, Aylan’ın da yaşaması halinde ‘Almanya'da tacizci' olabileceğini iddia etmişti.

'YENİDEN CANIMIZI YAKIYORLAR, BU ADİL DEĞİL'

Aylan Kurdi’nin halası Tima Kurdi, Charlie Hebdo’nun bu karikatürünü ‘mide bulandırıcı’ olarak tanımladı.

“Umarım insanlar ailemizin acısına saygı gösterir” diyen Tima Kurdi, CBC’ye yaptığı açıklamada “Kaybımız çok büyük. Bu acı olaydan sonra asla eski gibi değiliz. Yavaş yavaş unutmaya ve hayatımıza devam etmeye çalışıyoruz ama yeniden canımızı yakıyorlar, bu adil değil” ifadelerini kullandı.

‘DAHA ÖNCE DE YAPMIŞLARDI, UMARIM BİR DAHA YAPMAZLAR’

Charlie Hebdo'nun kapağı - Sputnik Türkiye
Charlie Hebdo, Aylan’ı dalga konusu yaptı
Tima Kurdi, Aylan’ın babası Abdullah Kurdi’nin henüz konuşmadığını, ancak karikatür nedeniyle çok üzgün olmasından endişe duyduğunu da söyledi.

Yapılabilecek en iyi şeyin bu karikatürü görmezden gelmek olduğunun altını çizen Kurdi, “Bu mide bulandırıcı ama herkesin kendi fikri. Onlar düşüncelerini ifade etmekten hoşlanıyor. Daha önce de yapmışlar, umarım bir daha yapmazlar” dedi.

SOSYAL MEDYA BU KEZ 'JE NE SUIS PAS CHARLIE' DEDİ

Karikatüre gösterilen tepki Aylan’ın ailesiyle de sınır kalmadı. Çok sayıda Twitter kullanıcısı Aylan’ın ‘potansiyel bir tacizci’ olarak tasvir edildiği karikatürü ‘mide bulandırıcı’ ve ‘ırkçı’ olarak tanımladı.

John Mullen isimli bir Twitter kullanıcısı “Sanıyorum Charlie Hebdo bu hafta daha ahlaksızca ırkçı” diye yazdı.

Hira Haroon ise “İnanılamayacak şekilde hasta olan Charlie Hebdo, bir kez daha Aylan Kurdi ile dalga geçiyor” diye yazıp, derginin geçen yıl uğradığı saldırının ardından tüm dünyada kullanılan ‘Ben Charlie’yim’ sloganına atıf yaparak ‘JeNeSuisPasCharlie’ (Ben Charlie değilim) etiketini kullandı.

Noor Assad da “Ben artık Charlie değilim. İfade özgürlüğünün mide bulandırıcı şekilde kullanımı” dedi.

‘two3four’ isimli bir başka Twitter kullanıcısı ise “İfade özgürlüğü ile ırkçı/nefret söylemi arasında ince bir çizgi var. Charlie Hebdo hiçbir terbiye sınırı bilmiyor” ifadelerini kullandı.

Oliver Burkeman da Twitter hesabından “(Herhangi bir yetki sahibi) hiç kimse bu ırkçı Charlie Hebdo karikatürünü savunmuyor değil mi? Bilmekten memnuniyet duyarız, gerçekten” diye yazdı.

‘CHARLIE HEBDO IRKÇILIK TARTIŞMALARINI ALEVLENDİRDİ’

Öte yandan Batı basını da karikatür ve Charlie Hebdo’ya gösterilen tepkilere geniş yer ayırdı.

The Telegraph haberi, ‘Charlie Hebdo Aylan Kurdi’nin tacizci olarak gösterildiği ‘ırkçı’ karikatürü nedeniyle eleştiriliyor’ başlığı ile duyururken, The Guardian da ‘Boğularak hayatını kaybeden Aylan Kurdi’nin tasvir edildiği Charlie Hebdo karikatürü ırkçılık tartışmalarını alevlendirdi’ başlığını kullandı.

The Independent ise 'Charlie Hebdo bir Aylan Kurdi karikatürü çizdi ve hiç kimse nasıl tepki vereceğini bilmiyor' değerlendirmesinde bulundu.

Dergi daha önce de Aylan’ı sayfalarına taşımıştı. ‘Hedefine çok yakın’ başlığıyla yayınlanan karikatürde, Aylan’ın cesedinin hemen yanında ‘2 çocuk menüsü al 1 öde’ ifadesi yazılı bir McDonald's billboard’u yer almıştı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала