Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'Askerlik isteyene 3 ay olacak' haberine yalanlama

© AA / ArşivBedelli askerlik
Bedelli askerlik - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Askerliğin 3 aya indirileceğine ilişkin haberi, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz yalanladı.

Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’in haberine göre üzerinde çalışılan taslakta, askerlik yükümlülüğü olan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için 2 ya da 3 aylık bir temel eğitim öngörülüyor. Bu temel eğitimin ardından kalan askerlik süresinin ise isteyenler her ay için asgari ücret miktarında bir tutarı yatırmaları durumunda izinli sayılacaklar. Askerliklerinin temel eğitim bölümü dışında kalan kısmını izinli olarak geçirenlere de tezkere verilecek.

ASGARİ ÜCRET TUTARINDA MAAŞ VERİLECEK

Ancak asgari ücret yatırarak askerlik yapamayacak durumda olanlar veya gönüllüler ise askerliklerinin temel eğitim bölümü dışındaki dönemlerde her ay asgari ücret tutarında maaş alacak. Askere olan ihtiyaca göre, bu miktar daha sonra ayarlanabilecek.

İsteyenlerin askerlik hizmetlerinin temel eğitim dışındaki bölümlerini para ile karşılamaları, kalanların ise alacakları maaş karşılığında askerlik yapacak olmalarının eşitsizlik ve mağduriyet duygularını da bir ölçüde gidereceği değerlendiriliyor.

BAKANLIK YALANLADI

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, askerliğin 3 aya indirilmesiyle ilgili bakanlıkta bir çalışmanın söz konusu olmadığını açıkladı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала