Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'Orman'da saklanan IŞİD'ciler var'

Abone olTelegram
Fransa’da Manş Denizi kıyısında yer alan ve İngiltere’ye geçmeye çalışan sığınmacıların ‘uğrak noktası’ olan Calais’te ‘Orman’ adlı yeni bir kamp alanı açıldı. Eski bir İngiliz terörle mücadele yetkilisi de Calais’te zor şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye çalışan sığınmacıların arasında IŞİD militanları olabileceği uyarısı yaptı.

BBC belgeseli için Calais’e giden eski terörle mücadele yetkilisi Kevin Hurley, Suriye ve Irak’tan gelen militanların ‘kendilerinin İngiltere’ye sokmadan önce herkesin gözü önünde saklanmalarına’ yarayacak bir yer görevi görebileceğini söyledi.

'CİHATÇI OLSAM BEN DE BU TÜR BİR YERDE SAKLANIRDIM'

Bazı sığınmacıların kampta ‘tehlikeli insanlar’ olduğunu söylediğini aktaran Hurley, “İnsanlar bana burada IŞİD’cilerin faaliyet gösterdiğini anlattı” dedi. Kampın belli bir politikaya göre yönetilmediğini, bu sebeple burada gerçekte kimlerin yaşadığının bilinemeyeceğini savunan Hurley, “Ben de bir cihatçı olsaydım, bu tür bir yerde saklanırdım” ifadelerini kullandı.

'BU SÖZLER ÇOK APTALCA'

Öte yandan Orman’da Hurley’den daha fazla vakit geçirmiş olan aktivistler, bu iddiaları ‘aptalca ve korku tellallığı’ olarak niteledi. The Local’a konuşan akvisitlerden Vincent de Coninck, “Bu insanlar savaştan kaçıyor, böyle şeyler iddia etmek çok aptalca” dedi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала