Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Ethem Sarısülük'ü vuran polise tutuklama yok

© Fotoğraf : DHAEthem Sarısülük davası
Ethem Sarısülük davası - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Ankara'da, Gezi Parkı eylemleri sırasında Ethem Sarısülük'ü vurarak öldüren polis Ahmet Şahbaz'ın yeniden yargılandığı dava 4 Nisan'a ertelendi. Şahbaz'ın tutuklanması talebi ise bir kez daha reddedildi.

Şahbaz'ın aldığı 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezasının Yargıtay tarafından bozulmasıyla Ethem Sarısülük davası bugün Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam etti.

Aksaray'da görülen duruşma nedeniyle, çevre illerden takviye olarak çevik kuvvet ekipleri geldi. Adliye çevresinde ve içinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. İki adet TOMA (Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı) adliye önünde hazır bekletildi.

Ethem Sarısülük - Sputnik Türkiye
Yargıtay Ethem Sarısülük davasını usulden bozdu
DAVANIN AKSARAY'A ALINMASINA TEPKİ

Duruşmayı izlemeye gelen Ethem Sarısülük'ün annesi Sayfi Sarısülük, kardeşleri İkrar, Cem ve Mustafa Sarısülük ve yaklaşık 30 kişilik grup, üst aramasından geçirildikten sonra adliyeye alındı.

Grup, adliye önünde ‘Katillerden hesap sorduk, soracağız' slogan atarken, anne Sayfı Sarısülük, davanın Aksaray'a alınmasına tepki gösterdi.

‘YARGITAY DOSYAYI BAŞINAN ATTI'

Tutuksuz yargılanan polis memuru Ahmet Şahbaz, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) bağlandı. Ethem Sarısülük'ün ailesinin avukatı Murat Yılmaz, olay anıyla ilgili görüntülerin yeniden izlenmesini talep ederek, "Yargıtay, Ankara 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde izlenen görüntüleri yok saymıştır. Yargıtay bu dosyayı ya okumadı ya da başından attı. Talebimiz, bu görüntüler tekrar sizin huzurunuzda izlensin. Görüntüler bir bilirkişi tarafından temizlensin, yavaşlatılsın" dedi.

ANNE SARISÜLÜK'TEN POLİS ŞAHBAZ'A: DİLİN KAPANSIN

Mahkeme başkanı, SEGBİS ile katılan sanık polis memuru Ahmet Şahbaz'a bir diyeceğinin olup olmadığını sordu. Şahbaz da Yargıtay'ın usulen bozma kararına uyulmasını talep etti.
Bu sırada duruşmayı izleyen Ethem Sarısülük'ün annesi Sayfı Sarısülük, "Dilin kapansın" diyerek Şahbaz'a tepki gösterdi.

Ethem Sarısülük - Sputnik Türkiye
Ethem Sarısülük'ün katil zanlısı polis Ahmet Şahbaz tahliye edildi
ŞAHBAZ İÇİN TUTUKLAMA İSTEMİ

Sarısülük'ün avukatlarından Kazım Bayraktar da sanık polis memuru Şahbaz'ın tahliye edilmesi kararını eleştirerek, "3 Eylül'de heyet toplandı, Ethem'in katilini salıverdi. Bu sanık, hakimler tarafından cezaevinden kaçırıldı. Sizin mahkemenizden de Şahbaz'ı serbest bırakan hakimler hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyorum ve sanığın da tutuklanmasını istiyorum" dedi.

‘TERÖR PROPAGANDASI' İDDİASI

Duruşmada, tutuksuz yargılanan polis memuru Ahmet Şahbaz'ın avukatı, "Terörle mücadele eden askere ve polise hakaret ediliyor. Burada terör propagandası yapılıyor" diye konuştu. Ethem Sarısülük'ün duruşmayı izleyen ailesi ve avukatları tepki gösterince Şahbaz'ın avukatı davanın siyasallaşmasını istemediğini öne sürdü.

Mahkeme heyeti iddia makamı olan Cumhuriyet Savcısı'na söz verdi. Cumhuriyet Savcısı da, mağdur avukatlarının, duruşmaya bizzat katılması yönünde talebi olduğunu belirterek Şahbaz'a tercihini sordu. Şahbaz, bundan sonraki duruşmalara da yine SEGBİS'le katılmak istediğini söyledi.

Cumhuriyet Savcısı, tanıkların yeniden dinlenmesine yer olmadığını söyleyip olay gününe ait görüntülerin bizzat mahkeme tarafından incelenmesini talep etti.

DAVA 4 NİSAN'A ERTELENDİ

Aranın ardından Mahkeme Başkanı Seyfullah Sarıgül, tanıkların yeniden dinlenmesine yer olmadığına hükmetti. Başkan, dava dosyasındaki olay günü görüntü kayıtlarının mahkemece izlenerek tutanak tutulmasını, bilirkişi raporlarının incelenmesini, hüküm vermeye elverişli olmaması halinde görüntülerin TRT veya belirlenen üniversitelere gönderilip işlem yapılmasına karar verdi.

Sarıgül, Sarısülük'ün avukatlarının sanık Şahbaz'ın yeniden tutuklanması yönündeki talebinin reddine karar verip duruşmayı 4 Nisan 2016'ya erteledi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала