Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

‘Schengen sistemi ölüm döşeğinde’

© AA / Hakan Mehmet ŞahinSuriyeli sığınmacılar
Suriyeli sığınmacılar - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
ABD’de yayınlanan National Interest dergisinde yer alan makaleye göre, Almanya sığınmacı krizi konusundaki tutumuna Avrupa’dan destekçi bulamadığı gibi, müttefikleri de açıkça Berlin’den uzaklaşıyor.

Almanya’nın Frankfurt kenti yakınlarındaki Dreieich kasabasında bir sığınmacı merkezinde uyuyanların üzerine ateş açıldı. - Sputnik Türkiye
Almanya'da uyuyan sığınmacılara ateş açıldı
Berlin’de yayınlanan Der Tagesspiegel gazetesinin editörü Malte Lehming, National Interest için kaleme aldığı makalesinde, “Avrupa Birliği’nde Schengen vize sistemi ölüm döşeğinde. Almanya, AB’de göçmen krizi konusundaki tavrını destekleyecek birini bulamıyor” ifadelerini kullandı.

‘KÖLN'DEKİ TACİZ OLAYI, ÜLKEYİ BÖLDÜ’

Almanya’nın müttefiklerinin son dönemde göçmen krizi konusunda Berlin’den uzaklaştığını belirten Lehming, “Bu, özellikle de Köln’de yılbaşı gecesi Arap ya da Kuzey Afrika kökenli erkeklerin Alman kadınlara yönelik toplu taciz olayından sonra oldu. Ülke bu olayın üzerine bölünme yaşadı. Polis tepkili, zira yeterli sayıda personel yok. Eğitimciler Almanya’da yaşamın nasıl olduğunu anlatan eğitim görevlisi sayısındaki yetersizlikten dolayı endişelerini dile getiriyor. Kasabalar, daha fazla göçmen için kalacak yer olmadığını söylüyor. Spor salonlarının ne kadar uzun bir süre daha geçici hostel olarak kullanılacağı belli değil, çünkü daha ne kadar göçmen geleceğini kimse bilmiyor” diye yazdı.

Sığınmacılar - Sputnik Türkiye
Almanya'da sığınmacı sayısı 1 milyonu geçti
‘YETKİLİLERİN EYLEM PLANI YOK’

‘Sığınmacı akını öncesindeki döneme dönüşün söz konusu olmadığını, buna karşın yetkililerin gelecek için bir eylem planı bulunmadığını kaydeden yazar, makalesinde “Göçmenler burada (Almanya’da). Buraya entegre olmaları gerekiyor, ancak yolun ilerisi sisten görünmüyor” ifadelerini kullandı.

‘SIĞINMACI MERKEZLERİ SALDIRIYA UĞRUYOR’

Lehming sığınmacı evlerinin her gün saldırıya uğradığını belirterek, şöyle yazdı: “Yetkililer sığınmacılar hakkında yazılan ahlaksız yorumlardan dolayı internetteki bir forumu dahi kapatıyor. Yabancılardan, İslam'dan, radikallikten ve sınırsız göçten korkan bir taraf var. Bunlara karşı çıkan taraf ise göçmenlere kalplerini açmış, onların Almanya’ya entegre olacağına inanıyor."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала