Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Teksas'ta halka, psikiyatri kliniklerinde silah taşıma izni

© AAABD'de üniversitede silahlı saldırı
ABD'de üniversitede silahlı saldırı - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
ABD Başkanı Barack Obama silah denetimlerini artırmaya çalışırken, Teksas eyaletinde sivillerin ruhsatlı silahlarını açık şekilde taşımalarına izin çıktı. İznin geçerli olduğu yerler arasında akli dengesi bozuk kişilerin tedavi edildiği devlete ait 10 psikiyatri kliniği de yer alıyor.

ABD Başkanı Barack Obama - Sputnik Türkiye
Obama: Birileri silahınızı elinizden çekip almayacak
1 Ocak’ta yürürlüğe giren yeni yasaya göre, Teksas eyaletinin güvenlik kursunu başarıyla geçen kişiler, aralarında psikiyatri kliniği ve üniversite kampüslerinin de bulunduğu kamusal alanlarda silahla dolaşabilecek.

'SİLAHIN SERBEST OLDUĞU EYALETLER DAHA GÜVENLİ DEĞİL'

Eyalet yetkilileri yeni yasanın kamu güvenliğini artıracağını savunurken, güvenlik uzmanları ve çeşitli toplum kuruluşları yasaya tepki gösterdi. Yasaya karşı çıkanlar, polislerin sorumluluk bilinciyle silah taşıyanlarla suçluları ayırt etmekte zorlandıklarını, ayrıca silah serbestisi olan eyaletlerin daha güvenli olduğunu gösteren hiçbir delil bulunmadığını söyledi.

Teksas Engelli Hakları kuruluşundan Beth Mitchell, "Yasanın kimin fikri olduğunu ve kimlerin bunun Teksas için mantıklı bir uygulama olacağını düşündüğünü bilmiyorum. Bu, sadece hastalar arasında korkunun artmasına neden olacak" dedi.

Barack Obama - Sputnik Türkiye
Obama kameralar karşısında gözyaşlarına boğuldu
İBADETHANELERDE VE MAHKEMELERDE SİLAH YASAĞI DEVAM EDİYOR 

Öte yandan yeni kanun barlarda, eğlence parklarında, ibadethanelerde, mahkemelerde ve spor müsabakalarının yapıldığı yerlerde açık şekilde silah taşınmasına izin vermiyor.

OBAMA'NIN 2016'DAKİ İLK İCRAATI, SİLAH DENETİMİYLE İLGİLİYDİ

ABD Başkanı Obama, özellikle son günlerde tartışılan silah satışlarına ilişkin yönetimin atacağı adımlar hakkında Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenlemiş, konuşmasında Newton kasabasında Sandy Hook İlkokulu'nda yaşanan saldırıdan bahsederken gözyaşlarını tutamamıştı.

Obama, hizmet süresinin son yılı olan 2016'nın ilk işi olarak silah alımlarında sabıka kaydı kontrolü başta olmak üzere, silah satışını ve alımını zorlaştıracak idari kararlar almıştı. ABD'nin en güçlü lobilerinden silah lobisi, bağışlara dayalı seçimlerden dolayı birçok siyasetçiyi etkisi altına alarak, Başkan'a rağmen güçlü bir şekilde kalmaya devam edebiliyor.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала