- Sputnik Türkiye
YAŞAM
Türkiye ve dünyadan ilgi çekici yaşam haberleri, toplumsal olaylar, güncel araştırmalar, fotoğraf ve video galerileri.

Nürnberg'den Kadir İnanır'a büyük onur

© AAKadir İnanır
Kadir İnanır - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
4-13 Mart tarihleri arasında Nürnberg'te düzenlenecek 21. Türkiye Almanya Film Festivali, bu yılki onur ödülünü Türkiye sinemasının usta oyuncusu Kadir İnanır'a vereceğini açıkladı.

Nürnberg'deki Türkiye Almanya Film Festivali, 21'nci yılında Türkiye sinemasının usta oyuncusu Kadir İnanır'ı onurlandıracak. Festivalden yapılan onur ödülü açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Unutursam Fısılda (film) - Sputnik Türkiye
New York Türk Film Festivali kapılarını açtı
"Sanatını çağları aşarak sürekli olarak geliştiren ve kariyerinin tüm evrelerinde sinema izleyicisini kendisine hayran bırakan sanatçı nadir bulunur. Kadir İnanır kuşkusuz bu ender sanatçılardan biridir; Almanya'da Mario Adorf, İtalya'da Marcello Mastroianni'nin olduğu gibi… Kitleleri oyunculuğu ile büyüleyebilmesi, özel hayatında ve üstlendiği rollerle önemli toplumsal ve siyasi konulara değinmesi, Kadir İnanır'ı birçok neslin ve kesimin idolü haline getirmiştir. Kadir İnanır, 1968 yılında ilk kez kamera karşısına çıktıktan sonra kariyerinde hızla yükselmiştir. 182 sinema filmi ve 11 dizinin başrolünü üstlenen oyuncu, Türkiye sinemasında gişe başarısının teminatı olmuştur her zaman. Kadir İnanır'ın kariyeri nitelikli sinema sanatının, aydınlatmanın ve eğlencenin birleşimi olarak tanımlanabilir. Ataerkil toplumu veya sınıf çatışmalarını konu eden birçok toplumsal siyasi filmde oynayan İnanır, özellikle Atıf Yılmaz, Şerif Gören veya Ömer Kavur ile çalışmaları ile Türkiye'nin siyasi nitelikli sinemasında etkin olmuştur. Türkiye Almanya Film Festivali, oyuncu Kadir İnanır'a sanatı ile Türkiye sinemasının gelişmesine etkin katkısı ve yaşam boyu başarısı için Onur Ödülü'nü vermektedir."

FESTİVAL PROGRAMI ŞUBAT'TA AÇIKLANACAK

20. Türk-Alman Film Festivali - Sputnik Türkiye
'Eşkıya' Almanya Film Festivali'nde
İnanır'a onur ödülü 4 Mart'ta Tafelhalle Nürnberg'de gerçekleşecek açılış galasında sunulacak. İnanır, 5 Mart'ta ise Künstlerhaus K4'te ‘Karılar Koğuşu' filminin gösteriminin ardından seyircilerle söyleşiye katılacak.

4-13 Mart 2016 tarihleri arasında Nürnberg'de düzenlenecek 21. Türkiye Almanya Film Festivali kapsamında her yıl olduğu gibi yine sinemacılar, sanatçılar ve seyirciler arasındaki kültürel diyaloğu teşvik eden uzun metraj, kısa metraj ve belgesel filmler gösterilecek. Festival programı Şubat'ın ortasında açıklanacak.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала