Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Eski FBI ajanı: IŞİD kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyor

© AP Photo / Militant website via APIŞİD-Suriye
IŞİD-Suriye - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Eski FBI ajanı ve terörle mücadele uzmanı James Conway, IŞİD'in kendisini yenmeye çalışanlar gruplarla 'kedinin fareyle oynadığı gibi oynadığını' söyledi. IŞİD propagandasının toplumların içine kadar girdiğini ve örgütün mevcut yollarla yenilemeyeceğini düşünen Conway, çözüm için Sünnileri işaret etti.

IŞİD - Rakka - Sputnik Türkiye
'IŞİD, bomba akademisinde teknolojik devrim yaptı'
Sputnik'e konuşan ve IŞİD'in gelişmiş silahlar ürettiğine yönelik haberleri değerlendiren James Conway, "Halifelik ya da devlet adını verdikleri bir yapı kurduklarını anlamak zorundayız. Kendilerini bir ülke olarak görüyorlar. Rusya ve ABD'ye karşı yürüttükleri savaşta, daha fazla gelişmeye ve daha gelişmiş silahlar üreterek kedi-fare oyunu oynamaya çalışıyorlar" ifadelerini kullandı.

İngiliz Sky News kanalı, IŞİD'in ‘bomba akademisinde’ ısı güdümlü karadan havaya fırlatılan füzeler gibi çeşitli gelişmiş silahlar ürettiğini öne sürmüştü.

IŞİD - Sputnik Türkiye
20 yaşındaki cihatçı IŞİD'in emriyle annesini öldürdü
‘IŞİD PROPAGANDASI HAYATINDAN MEMNUN OLMAYANLARA ULAŞIYOR’

Öte yandan Conway, IŞİD’in teknoloji kapasitesini artırabilecek kişileri bünyesine dâhil etmesini de değerlendirdi. Conway, terör propagandasının hayatından memnun olmayan ve bir gruba ait olmak isteyen kitlelere ulaştığını ifade etti. Bu endişe verici gelişmenin terörü yeni bir seviyeye taşıyacağını savunan Conway, şunları söyledi:

'IŞİD YAKIN GELECEKTE YOK EDİLEMEYECEK'

"Örgüt, Rusya ve ABD öncülüğündeki operasyonlar nedeniyle güç kaybetti. Militanlar püskürtüldü ve örgüt, kontrolündeki bazı bölgeleri kaybetti. Buna rağmen IŞİD yakın gelecekte yok edilemeyecek. Askeri mücadele önemli bir husus fakat IŞİD'in toplumlarımıza ulaşması ve temas etmesi büyük bir endişe kaynağı.”

'IŞİD'İ ANCAK SÜNNİLER YENEBİLİR’

Diğer taraftan Conway, IŞİD'le ancak Sünnilerin baş edebileceğini öne sürdü. "IŞİD'i askeri yollardan, hukuki yaptırımlarla ya da istihbarat çalışmalarıyla yenebileceğimizi düşünmüyorum" diyen Conway, bu ideolojiye saldırının Sünni İslam'ın içinden gelmek zorunda olduğunu, Sünni liderliğinin ön plana çıkarak karşı anlatı yaratmasını beklediğini kaydetti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала