Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Cuma namazı izni mahkemelik oldu

© Sputnik / Maksim Bogodvid / Fotoğraf bankasına girMahkeme
Mahkeme - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Yargıçlar Sendikası eski Başkanı Avukat Ömer Faruk Eminağaoğlu, cuma namazı için mesai düzenlemesinin iptalini talep ederek Danıştay'a başvurdu.

Cuma namazı - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Kamu çalışanlarına cuma namazı tatili
Başbakanlık’ın cuma namazı mesaisinin düzenlenmesi için hazırladığı genelge Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Danıştay’a dilekçe veren Eminağaoğlu, genelgenin hukuka aykırı olduğunu savunarak yürütmenin durdurulması gerektiğini kaydetti.

Eminağaoğlu’nun dilekçesinde, yer verdiği ifadeler şöyle:

“Mevzuatta inanç özgürlüğü bağlamında çalışma saatleri konusunda bir sınırlama öngörülmediğinden bahisle, sınırlama olmayan her konu serbesttir gibi bir düşünceyle, bu genelgeye geçerlilik tanınamaz. Böyle bir gerekçe ve anlayış, inanç özgürlüğü adı altında, isteyene Ramazan ayı içinde de günlük çalışma saatlerinin kaydırılarak kullanılması gibi bir durumu gündeme taşıyacaktır. Gide gide takvim ve hafta tatili konusundaki sistemlerin tartışılmasının önü açılacaktır. Ya da inanç özgürlüğünün gereği ise, bu neden yapılmamaktadır. Sorunun olmayan yanıtı, yapılan genelgenin aykırılığını ortaya koymaktadır. Bu durum daha sonra tüm namaz saatlerinin gözetilmesi durumunu da ortaya çıkaracaktır ki, bu anlayış, devlet hukuk ve siyasal sistemindeki değişimi ortaya koymaktadır.”

Öte yandan Eminağaoğlu, işlemin 2820 sayılı Siyasi Partiler Yasası’nın 106. maddesi kapsamında kalması nedeniyle, konunun Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na da iletilmesi talebinde bulundu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала