Para - hesap makinesi  - Sputnik Türkiye
EKONOMİ
Türkiye ve dünyadan ekonomi alanındaki güncel gelişmeler, para piyasalarındaki son durum. Kredi kuruluşları değerlendirmesi ve diğer tüm gelişmeler.

Şimşek: Amerika’yı yeniden keşfetmemiz gerekiyor

© AA / Orhan ÇiçekMehmet Şimşek
Mehmet Şimşek - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Başbakan Yardımcısı Şimşek, Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacminin, potansiyelin çok altında kaldığına işaret ederek, “Bizim Amerika’yı yeniden keşfetmemiz gerekiyor” dedi.

ABD'nin başkenti Washington'nda temasları hakkında Türk basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Mehmet Şimşek, verimli görüşmeler yaptığını söyledi.

Mehmet Şimşek - Sputnik Türkiye
Başbakan Yardımcısı Şimşek, Rusya yaptırımlarının ekonomiye etkisini açıkladı
ABD Ticaret Bakanı Penny Pritzker ve Hazine Bakanı Jack Lew ile ikili görüşmeler yaptığını aktaran Şimşek, ABD Ticaret Odası, Amerikan Türk İş Konseyi ve Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) yetkilileriyle de bir araya gelme fırsatı bulduğunu belirtti.

İş adamlarının korkmadan Amerika'ya odaklanması gerektiğini söyleyen Şimşek, şunları kaydetti: "Büyük bir potansiyel var. Gerçekten her iki ülkenin dış ticaretteki, yatırımlardaki karşılıklı performansları, olması gerekenin belki onda biri bile değildir. Bizim Amerika'yı yeniden keşfetmemiz gerekiyor. Tabii ki Avrupa bizim çekirdek piyasamız, Ortadoğu, Afrika bizim önemli gelişen pazarlarımız fakat hem Asya'yı hem de Amerika'yı uzun süre bizim iş alemi ihmal etmiş. İş aleminin korkmadan cesaretle hem Asya hem de Amerika kıtasına daha çok odaklanması ve ticaretimizin daha da gelişmesi için pazarlarımızın çeşitlendirilmesi için devlet olarak biz çaba göstermeye, destek vermeye hazırız. Kısa ama verimli bir ziyaret oldu."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала