Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

AB: Türkiye'nin adımları tatmin edici değil

Abone olTelegram
Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçen sığınmacı sayısının halen çok yüksek olduğunu söyleyen AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, “Yapılacak çok şey var” dedi.

AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans Ankara ile Brüksel arasında imzalanan 'sığınmacı anlaşması' hakkında değerlendirmelerde bulundu.

'TEK KISTAS SIĞINMACI AKINININ AZALMASI'

“Tek kıstasımız sığınmacı akınının azalması” diyen Timmermans, Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçen göçmen sayısının önceki dönemlere göre düştüğünü, ancak bu düşüşün yetersiz olduğunu belirterek “Hala yapacak çok şey var” dedi.

Türk ve Avrupalı yetkililer arasındaki işbirliğinin olumlu olduğunu da kaydeden Timmermans, “İşbirliğimizi geliştirmenin yollarını tartışmaya devam edeceğiz. İlk sonuçların cesaret verici olduğunu gördük, ama Türkiye’nin göçü engellemek için attığı adımlar, AB’nin tatmin olması için yeterli değil” diye konuştu.

SIĞINMACILARA KARŞILIK 3 MİLYAR EURO

Belçika'nın başkenti Bürksel'de 29 Kasım'da gerçekleştirilen AB-Türkiye Zirvesi'nde, Ankara Geri Kabul Anlaşması çerçevesinde Avrupa'ya yönelik sığınmacı akınını durdurmayı kabul etmiş; karşılığında da Suriyeli sığınmacılar için kullanılmak üzere 3 milyar euro'luk yardım sözü almıştı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала