Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'Hidrojen bombası denedik' diyen Kuzey Kore doğruyu mu söylüyor?

Abone olTelegram
Kuzey Kore'nin dün başarılı bir hidrojen bombası denemesi yaptığını duyurması kuşkuyla karşılandı. Uzmanlara göre Pyongyang'ın hidrojen bombası mı yoksa atom bombası mı test ettiğinin belirlenmesi için birçok verinin incelenmesi gerekiyor.

Kuzey Kore’nin ‘minyatürize edilmiş hidrojen bombası’ denediğini açıklaması sonrası hidrojen bombasının ne olduğuna dair pek çok şey yazılıp çizilirken, denenen silahın hidrojen değil atom bombası olabileceğine dair açıklamalar da geliyor. 

Kuzey Kore nükleer deneme - Sputnik Türkiye
ABD, Kuzey Kore'yi yalanladı
Hidrojen bombası, plütonyum gibi büyük atomların parçalandığı atom bombasından daha güçlü bir silah. Zira hidrojen bombası, hidrojen gibi küçük atomların birleştirildiği füzyon teknolojisi ile üretiliyor. Bu da hidrojen bombasının atom bombasından yüzlerce kat daha güçlü olmasına sebep oluyor. Küçük atomların birleştirilmesi ve füzyon tepkisi yaratılması için ise büyük bir enerji gerekiyor. Nitekim bu enerji de hidrojen bombasının içindeki atom bombasından geliyor. Tüm bunlar da hidrojen bombasının iki ayrı patlamaya neden olduğu anlamına geliyor.

Kuzey Kore 2006'dan beri üç nükleer deneme gerçekleştirmişti. Rusya'nın tahminlerine göre 2006, 2009 ve 2013'te test edilen plütonyum bombaları güç bakımından 40 kiloton TNT'yi geçmemişti. Ancak Kuzey Kore'nin dün hidrojen bombası denediği doğrulanırsa, bu, ülkenin nükleer kapasitesini ciddi biçimde güçlendirdiğini gösterecek.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un da Aralık 2015'teki bir açıklamasında, bir hidrojen bombası geliştirdiklerini ve toprak bütünlüğünü korumak için bunu kullanmaktan çekinmeyeceklerini söylemişti.

Güney Kore'nin bomba görüntüleri Kuzey Kore'ye değil Sovyetler'e ait - Sputnik Türkiye
Güney Kore'nin bomba görüntüleri Kuzey Kore'ye değil Sovyetler'e ait
'HİÇBİR ZAMAN BİLEMEYECEĞİZ'

Diğer taraftan birçok nükleer uzmanı, Kuzey Kore'de dünkü denemede kaydedilen patlamanın hidrojen bombasından kaynaklanıp kaynaklanmadığı konusunda şüphe duyuyor. Uzmanlara göre hava örneklerinin toplanması ve Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denediğini söylediği Punggye-ri nükleer merkez yakınlarında tespit edilen 5.1 şiddetindeki sarsıntının incelenmesi birkaç gün daha alacak.

Bununla birlikte bazı uzmanlar, incelemelerin sonucunda bile Kuzey Kore'nin denediği silahın hidrojen bombası mı yoksa atom bombası mı olduğunu net olarak söylemenin mümkün olmayacağını belirtiyor.

Bu arada dün kaydedilen patlamanın, Kuzey Kore'nin 2013'de test ettiği atom bombasından daha zayıf olduğu, bunun da ülkenin hidrojen bombası yaptığına dair şüpheleri artırdığı söyleniyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un - Sputnik Türkiye
Kuzey Kore: İlk hidrojen bombası denemesini başarıyla tamamladık
'BAŞARISIZ DA GEÇMİŞ OLABİLİR'

Rus nükleer uzmanı Aleksandr Uvarov ise patlamanın daha zayıf olmasının, hidrojen bombası denemesinin —söylenenin aksine- başarısız olduğuna işaret ediyor olabileceğini belirtti. Uvarov, Kuzey Kore'nin, hidrojen bombası geliştirmek için yaptığı denemeler kapsamında atom bombası da test etmiş olabileceğini söyledi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала