Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'ABD 2017’ye kadar Esad'ı iktidarda tutacak'

© AFP 2022 / ROY SAMAHA Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
ABD yönetiminin Suriye için hazırladığı strateji belgesinde, Suriye lideri Beşar Esad’ın Mart 2017’ye kadar koltuğunu korumasını planladığı ortaya çıktı.

Barack Obama - Sputnik Türkiye
'ABD ordusu, Obama'dan habersiz Esad yönetimine istihbarat verdi'
AP ajansının ABD yönetimi tarafından Suriye’deki savaşla ilgili yetkilere sahip görevliler için hazırlanan belgeye dayandırdığı haberde, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile yönetim içinde Esad’a yakın ekibin, en erken Mart 2017’de görevden ayrılmasının planlandığı belirtildi.

Haberde, ABD’nin Suriye planının kasım ayında Viyana’da Rusya’nın da katılımıyla düzenlenen Suriye görüşmelerinde alınan kararlar doğrultusunda oluşturulduğuna dikkat çekildi. Viyana’daki uluslararası görüşmelerde, Suriye hükümeti ve muhaliflerin masaya oturması, 6 ay içinde bir geçiş hükümeti kurulması ve Ağustos 2017’de seçime gidilmesi öngörülüyordu. Yeni plana göre ABD, geçiş sürecinin önemli bir bölümünde Esad’ın devlet başkanlığı görevini sürdürmesine ‘evet’ demiş oldu.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad - Sputnik Türkiye
Esad anlaşmanın ardından ilk kez kameralar önünde
GEÇİŞ SÜRECİ İÇİN KAPSAMLI PLAN

Plana göre, Esad yönetimi ile muhalefet temsilcileri müzakereler sonucunda nisan ayında bir ‘güvenlik komitesi’ kurulacak, mayıs ayında Suriye meclisi dağıtılacak, BMGK yeni geçiş yönetimini tanıyacak.

Tarafların üzerinde uzlaşmaya varacağı yeni anayasa, ocak 2017'de referanduma sunulacak. Mart 2017'de Esad ve yakın çevresi görevden ayrılacak, ağustos ayında da seçimler düzenlenecek.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad - Sputnik Türkiye
Esad kendisine 'ömür biçen' Batı'ya 'teşekkür etti'
‘SUUDİ ARABİSTAN, KATAR VE TÜRKİYE İHANET OLARAK GÖREBİLİR’

AP’nin haberinde, Rusya ve İran'ın Esad'ın seçimlerden 6 ay önce görevi bırakmasını kabul etmeyebileceği vurgulanırken, ABD'nin müttefikleri Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye'nin ise bu planı ‘ihanet’ olarak değerlendirebileceğine dikkat çekildi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала