Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Dışişleri: Suudi misyonlarına yönelik saldırılar kabul edilemez

© AASuudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ateşe verildi
Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ateşe verildi - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Dışişleri Bakanlığı, İran ile Suudi Arabistan arasında yaşanan krize ilişkin yaptığı açıklamada “Suudi Arabistan’ın İran’daki diplomatik ve konsüler misyonlarına yönelik saldırılardan endişe duyulmaktadır” dedi.

Suudi Arabistan, İran'da protesto edildi - Sputnik Türkiye
İran-Suudi Arabistan krizinde Türkiye kimin tarafında olacak?
Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada diplomatik ve konsolosluk ilişkileri hakkındaki Viyana Sözleşmeleri uyarınca diplomatik ve konsolosluk misyon binalarının tam dokunulmazlık hakkına sahip olduğunu, devletlerin bu misyonların güvenliğini sağlamakla yükümlü olduğu belirtilerek “Bu bakımdan, Tahran ve Meşhed’deki Suudi Arabistan misyonlarına yönelik saldırılar kabul edilemez” denildi.

Açıklamada “Türkiye iki ülke ‎arasındaki gerginliğin bölge güvenliği, istikrarı ve barışı üzerinde olumsuz yansımalara sebebiyet  vermemesini, bir an önce tehdit dilinin bırakılarak diplomasi diline dönülmesini ve teenni ile hareket edilmesini istemektedir” ifadelerine yer verildi.

İDAMLARA TEPKİ YOK

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında Suudi Arabistan’ın gerçekleştirdiği idamlara yönelik bir tepki yer almadı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş dün Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada her iki ülkeye de teenni çağrısı yapmış, “Suudi Arabistan ve İran'ın bir birilerine karşı hasmane tutum içerinde hareket etmesi her iki ülkeye de zarar verir, bölgeye zarar verir. Biz bütün idam cezalarına karşı olduğumuzu ifade ettik. Verilen idam cezalarını tasvip etmek mümkün değil. Bizim bu bölgede sükuta ihtiyacımız var” demişti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала