Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Kurtulmuş'tan Suudi Arabistan'a: Yaptıklarını tasvip etmek mümkün değil

© AA / Ahmet İzgiNuman Kurtulmuş
Numan Kurtulmuş - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Suudi Arabistan-İran krizine ilişkin yaptığı açıklamada Suudi Arabistan'ın idam kararlarının yanlış olduğunu belirterek, "Verilen idam cezalarını tasvip etmek mümkün değil. Bizim bu bölgede sükuta ihtiyacımız var" dedi.

Numan Kurtulmuş, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Sırrı Süreyya Önder - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Sırrı Süreyya Önder: Bizi sofistike bir şekilde tutuklayacaklar
Kurtulmuş, özerklik açıklamalarının ardından HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının gündeme gelmesiyle ilgili olarak, parti olarak kapatma ve dokunulmazlıkların kaldırılmasına karşı olduklarını hatırlatarak şunları söyledi:

"Bu tabloyu Türkiye geçmiş dönemlerde de yaşadı. Parti kapatmalar Türkiye siyasetine en ufak bir fayda sağlamadı. Dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda da olumlu sonuçlar alınamadı. Türkiye'nin sorunlarının çözülebilmesi için en büyük sorumluluk HDP'ye düşüyor. Kendilerine oy veren kitlenin taleplerini göz önüne almaları gerekiyor. HDP'ye oy veren yurttaşlarımız da olmak üzere, Türkiye'de vatandaşlarımız terörü desteklesinler diye kimseye oy vermedi. Kimseye demokratik yolların dışında bir siyasi mücadele yolu arasınlar ve bu yol üzerinden siyaset geliştirsinler diye oy vermedi."

'TÜRKİYE'DE HENDEKLE SİYASET YAPILAMAZ'

Başbakan Ahmet Davutoğlu - Sputnik Türkiye
Davutoğlu: O hendekleri başlarında parçalayacağız
"Öncelikli olarak büyük sorumluluk HDP'nin üzerine düşüyor" diyen Kurtulmuş şöyle devam etti:

"HDP'de siyaset yapanlar, barışın diliyle konuşmaya, Türkiye ve demokratik kurum ve kuralların işletilmesine azami gayret sarfetmeye dikkat etmelidirler. Demokrasi dışı yollarla Türkiye'nin birliğini bozacak sözlerden ve eylemlerden kaçınmaları gerek. Bu tavsiyeyi tekrar ediyoruz. HDP kendisine oy verenlerin hakkını hukukunu koruduğu iddiasındaysa, demokrasi içinde fikirlerini dile getirerek katkı sağlamalıdır. Hendek siyasetine destek vererek Türkiye'de siyaset yapılamaz. Biz parti kapatmalara da dokunulmazlıkların kaldırılmasına da karşıyız."

İRAN-SUUDİ ARABİSTAN GERİLİMİ

Suudi Arabistan, İran'da protesto edildi - Sputnik Türkiye
İran-Suudi Arabistan krizinde Türkiye kimin tarafında olacak?
Kurtulmuş, Şii din adamı Nimr'in idam edilmesi sonrası Suudi Arabistan ile İran arasında yaşanan gerilime yönelik açıklamalarda da bulundu.

İki ülkenin de İslam dünyası için çok önemli olduğunu ifade eden Kurtulmuş, "Suudi Arabistan ve İran arasında yaşanmakta olan ve maalesef Ortadoğu'da var olan gerilimlere çok ilave ve sert bir gerilim şeklinde gireceği belli olan bu gerilimden her iki ülkenin biran evvel çıkmasını isteriz" diye konuştu.

'BÖLGE BARUT FIÇISI HALİNDE'

Suudi Arabistan'da idam edilen Şii din adamı Şeyh Nimr Bakır el Nimr - Sputnik Türkiye
Batı, Suudi Arabistan'daki kitlesel idamlar karşısında neden sessiz?
Kurtulmuş, "Bölge zaten barut fıçısı halinde. Bu bölgenin daha büyük gerilimleri kaldıracak takati kalmamıştır" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Her iki ülkeyle de dost olan bir ülke olarak söyleyeceğimiz şu; her iki tarafta teenni için hareket etmek durumundadır. Suudi Arabistan ve İran'ın bir birilerine karşı hasmane tutum içerinde hareket etmesi her iki ülkeye de zarar verir, bölgeye zarar verir. Biz bütün idam cezalarına karşı olduğumuzu ifade ettik. Verilen idam cezalarını tasvip etmek mümkün değil. Bizim bu bölgede sükuta ihtiyacımız var."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала