GÖRÜŞ

GÜNSİAD Başkanı Bedirhanoğlu: Çıkış için çözüm aranıyor

GÜNSİAD Başkanı Bedirhanoğlu: Çıkış için çözüm aranıyor
Abone olTelegram
Güneydoğu'da sokağa çıkma yasağı 33. gününe girdi. "Gelecek için umut var mı?" sorusu gündemi meşgul ederken İçişleri Bakanı Efkan Ala bölgeye gitti, sivil toplum kuruşlarıyla görüştü. Önce Efkan Ala sonra HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüşen GÜNSİAD Başkanı İsmail Bedirhanoğlu, iki tarafı da siyasal zemine çağırdıklarını söyledi.

RS FM'de Yavuz Oğhan'ın hazırlayıp sunduğu 'Bidebunudinle' programına katılan Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜNSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu, Efkan Ala'nın bölgeye  gelmesini çözüm arayışı olarak nitelendirerek, diyaloğun önemini vurguladı.

Diyarbakır Sur - Sputnik Türkiye
AB'den Türkiye'ye Güneydoğu çağrısı
Bedirhanoğlu, "Birtakım kesimlerle görüşme istekleri var. Geçen akşam Diyarbakır'daki iş çevreleri için Demirtaş ile bir görüşme yaptık. Hiçbir görüşme talebi reddedilmemeli. Demirtaş da böyle düşünüyor. Keşke tansiyonun düşürülmesi noktasında hükümetten gelen 'Yeni Anayasa'yı görüşelim' talebi gerçekleştirilebilseydi. En azından diyalog kurulacaktı. Bölgeye İçişleri Bakanı Efkan Ala da geldi. Bizimle görüştü. Operasyonların ve sokağa çıkma yasaklarının yarattığı ağır tabloyu kendisine açık şekilde anlattık. İki tarafla da görüşme önemliydi. Diyaloğun öneminin altını çizdik.  Görüşmelerin iptal edilmesinin doğru olmadığını umutsuzluk yarattığını ifade ettik, hak verdi" diye konuştu.

'EN KÖTÜ DİYALOG DİYALOGSUZLUKTAN İYİDİR'

Selahattin Demirtaş - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Demirtaş: Davutoğlu'yla görüşmemiz gerek
Toplumun yaşamaktan bile bezdiğini ifade eden Bedirhanoğlu, 'diyalog' kelimesinin altını özellikle çizdi. İnsanların duygusal kopuşa sürüklendiklerini, kaygılı ve belirsizlik içinde olduklarını aktaran Bedirhanoğlu şunları söyledi:

"Şehirlerde bu çatışmaların sürüyor olması ve genele hâkim olmasıyla ipotek altına alınması toplumu yaşama duygusundan bezdiren bir durum oluyor. Üzerinde siyasal sorumluluk olan herkes, hem hükümet hem muhalefet hem de Kürt siyasal hareketinin temsilcileri mutlaka düşünmeli. Bu iş nasıl buraya geldi? Sivil toplum kuruluşları her toplantıda bu değerlendirmeleri yapıyor. Çözümün yeri iki taraf içinde parlamentodur, Meclis'tir. En kötü diyalog diyalogsuzluktan iyidir."

'DİYARBAKIR'DAKİ TABLO ÇOK AĞIR'

Diyarbakır - Sputnik Türkiye
'Barış Grubu' Diyarbakır'dan çağrı yaptı
Şah İsmail Bedirhanoğlu, yaşanan bu ortamın sosyal yaşantı kadar ekonomiyi de etkilediğini vurguladı. Bedirhanoğlu, "Özellikle Diyarbakır'da siyasal, toplumsal, iktisadi olarak çok ciddi ağır bir tabloyla karşı karşıyayız. Sur içi önemli bir ticaret merkezi. Gıda sektörünün ve otellerin faaliyette olduğu bir yer. 10 bin kişiyi etkileyen ve ekonomik olarak sarsan bir durum var. Hayatı birden durduran ve topyekûn şehrin geneline sirayet eden ciddi, ağır bir hava var.  Sorun çözümüne dair umutlar azaldı" dedi.

Ancak işadamı önümüzdeki süreçten umutlu. İçişleri Bakanı Ala'nın bölgeye gelip sorunları yerinden dinlemesini önemli bir adım olarak gören Bedirhanoğlu, bu işin, iki taraf için de böyle gitmeyeceğini, diyalog zemininin mutlaka kurulacağını söyledi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала