Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Bakan Elitaş: Rusya'yı Dünya Ticaret Örgütü'ne şikayet edeceğiz

© AAMustafa Elitaş
Mustafa Elitaş - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı yaptırımlarla ticaret ahlakına uygun olmayan davranışlar ortaya koyduğunu ileri sürdü. Yaptırımlar için Türkiye’nin Rusya’yı Dünya Ticaret Örgütü’ne şikayet edeceğini söyleyen Elitaş, konuyu uluslararası mahkemelere taşıyacaklarını da söyledi.

Ahmet Davutoğlu - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Davutoğlu'ndan Rusya açıklaması: Yaptırımlardan korkmuyoruz
Sabah gazetesine konuşan Elitaş, Rusya’daki küçük şehirlerde yer alan Türk şirketlerinin hisselerini Rus ortaklarına bırakmaları için ‘tehdit’ edildiğini iddia ederek, “Ticaretin ahlakı vardır. Bu insanlar Rus devletine güvenip yatırım yapmışlar. Sabırla izliyoruz, Türkiye de karşı ambargo koyabilir” dedi.

Elitaş, Rusya masasına gelen şikâyetlerin Dünya Ticaret Örgütü nezdinde değerlendirildiğini belirterek, “Gelen şikâyetlere ilişkin delilleri topluyoruz. Uluslararası mahkemelere gitmek söz konusu olacak. Hak zayiine uğrayan kim varsa hakkı aranacak” dedi.

Elitaş,  dünya ekonomisindeki olumsuzluklara karşın 2016 yılını fırsata dönüştürmek için gayret içinde olacaklarını belirtti.

‘SORUNLAR KONUŞARAK ÇÖZÜLÜR’

Rusya’nın ticaret kurallarına uygun olmayan davranışlar ortaya koyduğunu öne süren Elitaş,  “Sorunlar konuşularak çözülür. Kriz çıkar çıkmaz Rusya masası kurduk. Acil olarak yaş meyve sebze ihracatçıları ile bir araya geldik. Yoldaki ve gümrükteki mallar var. Bu konuyu hallettik” ifadelerini kullandı.

YAROVAYA: TÜRKİYE'NİN AÇIKLAMASI TRAJİKOMİK

Öte yandan Rusya Devlet Duması Güvenlik ve Yolsuzlukla Mücadele Komitesi Başkanı İrina Yarovaya, Elitaş'ın açıklamasını trajikomik bulduğunu söyledi.

RİA Novosti haber ajansına konuşan Yarovaya, "Türk yönetiminden yapılan 'ahlak' ile ilgili açıklama, trajikomik. Aynı zamanda üzücü ve gülünç. Halkın çıkarlarını IŞİD ile yasadışı ticarete değişen ve Suriye halkını yıkıma uğratan Türk yönetiminin faaliyetlerinden zarar gören Türk halkı için üzücü bir durum. Öte yandan da gülünç çünkü açıklamanın saçmalığı ortada. Ayrıca BM Tüzüğü'ndeki uluslararası barış ve güvenliğin korunmasıyla ilgili taleplerin yerine getirilmesi için DTÖ sözleşmesinde önemli bir madde bulunduğu da ortada" ifadelerini kullandı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала