- Sputnik Türkiye
YAŞAM
Türkiye ve dünyadan ilgi çekici yaşam haberleri, toplumsal olaylar, güncel araştırmalar, fotoğraf ve video galerileri.

Dört element daha bulundu

© AFP 2022 / KAZUHIRO NOGIKosuke Morita - Periyodik Tablo
Kosuke Morita - Periyodik Tablo - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Yeryüzünde keşfedilmiş kimyasal elementlerin sınıflandırıldığı periyodik tabloya Rusya, ABD ve Japonya’dan bilim insanlarının bulduğu 4 element daha eklendi.

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, bilim insanları ‘tarihin ve öğrencilerin sınırlarını zorlayacak’ bir keşfe daha imza attı. Rusya, ABD ve Japonya’dan bilim insanları 4 kimyasal element daha keşfetti.

Keşfedilen 113, 115, 117, 118 numaralı elementler ABD merkezli Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Laboratuvarı (IUPAC) tarafından 30 Aralık’ta doğrulandı. Böylece periyodik tablonun yedinci sırası da dolmuş oldu.

Periyodik cetvele en son 2011 yılında 114 ve 116 numaralı elementler eklenmişti.

‘119. VE DİĞER ELEMENTLER DE ARAŞTIRILACAK’

113 numaralı elementin araştırmasının başkanlığını yapan Japonya’daki Riken Enstitüsü’nden Kosuke Morita “Ekibimiz şimdi de 119. ve sonrasındaki elementleri bulmak için çalışacak” dedi. Rikent Enstitüsü’nün Başkanı Ryoji Noyori ise “Bilim insanları için bu keşifler, olimpiyatlarda altın madalya almaktan daha büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

İSİMLERİNİ BİLİM İNSANLARI VERECEK

Yeni kimyasal elementler için şimdi de Rus, ABD’li ve Japon bilim insanları tarafından kalıcı isimler belirlenmeye çalışılıyor.

Elementler geçici olarak sırası ile Latince anlamlarıyla, ‘ununtrium’ (Uut), ‘ununpentium’ (Uup), ‘ununseptium’ (Uus) ve ‘ununoctium’ (Uuo) şeklinde isimlendirildi.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала