Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Şii liderlerden idam tepkisi: Cehennemin kapısı aralandı

Abone olTelegram
Suudi Arabistan'da 47 kişinin idam edilmesi büyük tepki yarattı. Özellikle Şii din adamı Şeyh Nimr Bakır el Nimr’in idamına, bölgedeki Şii liderlerden sert tepki geldi. ABD, AB ve BM de bölgede Şii-Sünni çatışmasını yükseltebilecek gelişmelerden endişeli olduklarını bildirdi.

Suudi Arabistan'da idam edilen Şii din adamı Şeyh Nimr Bakır el Nimr - Sputnik Türkiye
İran'da Suudi elçiliği ateşe verildi, gerginlik büyüyor
İdamlara en büyük tepkiyi gösteren İran, Suudi Arabistan’ı ülkedeki muhalifleri susturmaya çalışmakla suçladı. İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, El Nimr'in idamını kişisel internet sitesinde yayınladığı açıklamayla kınadı.

Hamaney, Nimr'in sadece Suudi Arabistan yönetimini açık bir şekilde eleştirdiği için hukuksuzca idam edildiğini belirterek, "İlahi intikam şüphesiz Suudi siyasetçilerin yakasına yapışacak" ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hüseyin Cebel Ensari, “Suudi hükümeti teröristleri ve tekfiri radikalleri desteklerken ülke içindeki muhaliflere baskı yapıyor” dedi. Iraklı Şiilerin lideri Ayetullah Ali Sistani ise, idamı 'adaletsiz bir bir saldırı' olarak niteledi.

Iraklı Şii liderlerden Humam Hamudi de, “Şeyh El Nimr’in idamı, mezhep çatışmasını artırmayı amaçlayan IŞİD’e hizmet etmiştir” diye konuştu.

SADR’DAN AYAKLANMA ÇAĞRISI

Iraklı Şii din adamlarından Mukteda el Sadr, tüm bölgedeki Şiilere Suudilere karşı ayaklanma çağrısı yaptı. Irak’taki Bedr Tugayları lideri Kasım el Aracı da, “Bu cehennemin kapısını aralayan büyük bir suç” ifadedini kullandı.

NASRALLAH: NİMR'İN İDAMI KAN MESAJI TAŞIYOR

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah da idam edilen Nimr’in ailesine ve Suudi Arabistanlı Şiilere başsağlığı diledi. Nimr’in şehit olduğunu söyleyen Nasrallah, “Suudların hafife aldığı şok edici bir olayla karşı karşıyayız. Ancak bu olay hafife alınamalı" diye konuştu.

Nasrallah Nimr El-Nimr’in idam edilmesinin ‘kan mesajı’ taşıdığını ifade edip, “Suudlar Sünni-Şii kavgası istiyor. Böyle bir kavgayı daha önce de ateşlemişlerdi ve dünyanın her yerinde de bunu yapıyorlar” dedi.

‘SUUDİLER KORKAKLARIN YOLUNU SEÇTİ’

Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım ise yaptığı yazılı açıklamada Nimr’i idam edilmesinin Suudi Arabistan’ın ‘utanç ve zayıflığı’nın bir göstergesi olduğunu kaydetti. Kasım, “(Suudi Arabistan) Zayıflığının en üst seviyesine ulaştı ve kendi mezarını kazmaya başladı; korkakların yolunu seçti” ifadelerini kullandı.

Lübnan Yüksek Şii Konseyi idamı ‘büyük hata’ olarak nitelerken, Suudi Arabistan’la savaş halindeki Yemenli Şii Husiler de “El Suud ailesi kutsal savaşçı Nimr Bakır el Nimr’i sözde bir yargılamanın ardından katletti. Bu açık bir insan hakları ihlalidir” açıklaması yaptı.

BAHREYNLİ ŞİİLERDEN GÖSTERİ

Öte yandan 2011’de Suudi Arabistan’ın müttefiki Bahreyn kraliyet ailesine karşı ayaklanan Bahreynli Şiiler de ülkenin batısındaki Şii köyü Ebu Sayba’da düzenledikleri gösterilerle Şii din adamı El Nimr’in idamını protesto etti. Polis, göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

El Nimr, Bahreyn’deki gösterilere destek amacıyla Suudi Arabistan’da Şiilerin düzenlediği gösterilere öncülük etmiş ve ‘teröre destek’ suçlamasıyla tutuklanmıştı.

ABD, AB VE BM’DEN TEPKİ

Hamaney'den IŞİD - Suudi Arabistan karikatürü - Sputnik Türkiye
Hamaney sordu: IŞİD’le Suudi Arabistan arasında fark var mı?
İran dışında birçok ülke de idamlara tepki gösterdi. ABD Dışişleri Bakanlığı, "Önde gelen Şii din adamı ve aktivist Nimr'in idamının, acilen düşmesi gereken bir zamanda mezhepsel gerilimi tırmandırma tehlikesi bulunduğu için özellikle endişeliyiz" açıklaması yaptı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, idamların Suudi Arabistan'da ifade özgürlüğü, temel ve siyasi haklara saygı konusunda ciddi endişelere yol açtığını ifade etti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un da, Suudi Arabistan'da 47 kişinin idam edilmesi nedeniyle büyük üzüntü duyduğunu belirterek, mezhepsel gerilimi artırmaktan kaçınma çağrısı yaptı.

ALMANYA VE FRANSA: İDAM CEZASINA HER ŞART ALTINDA KARŞIYIZ

İdam kararlarına Paris ve Berlin’den de tepki geldi. Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bölgedeki ‘mezhepsel ve dini gerilim’in düşürülmesi için gereken her şeyin yapılmasının önemi vurgulanarak,  Paris yönetiminin ‘her koşulda ve her ortamda’ idam cezasına karşı olduğu belirtildi.

AFP’ye konuşan Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü de “İdam cezası insanlık dışı bir cezadır ve her şart altında bu cezayı reddediyoruz” dedi.

İNGİLTERE: SON 24 SAATTE TIRMANAN GERİLİMDEN KAYGI DUYUYORUZ

Nimr’in idamı ve Suudi Arabistan’ın İran’daki elçiliklerine yönelik saldırıya ilişkin olarak İngiltere'nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika'dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Tobias Elwood ise taraflara, ‘kendilerine hakim olma ve sorumluluk sergileme’ çağrısı yaptı.

Yazılı açıklama yapan Elwood, İngiltere'nin son 24 saat içinde Ortadoğu'da tırmanan gerilimden kaygı duyduğunu ifade etti.

MOGHERINI’DEN ‘MEZHEPSEL GERGİNLİĞİN TIRMANABİLECEĞİ’ UYARISI

Öte yandan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Mogherini'nin ofisinden yapılan açıklamaya göre, görüşmede AB'nin tüm şartlar altında idam cezasına karşı olduğunu yineleyen Mogherini, İslam dünyasında mezhepsel gerginliğin tırmanma riskine dair endişesini ifade etti. "Bölge ve ötesinde şiddeti besleyebilecek eylemlerden kaçınılması" çağrısı yapan AB Yüksek Temsilcisi Mogherini ayrıca, ‘tüm bölgesel güçlerin halihazırda istikrarsız olan durum karşısında sorumluluk içinde hareket etmesinin beklendiğini’ vurguladı.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала