Yılın Astronomi Fotoğrafçısı Yarışmasının finalistleri - Sputnik Türkiye
MULTİMEDYA
Politika, uluslararası ilişkiler, bilim, magazin, tarih, sanat gibi farklı alanlarda hazırlanan fotoğraf galerisi, video galerisi, infografik, hareketli grafik ve karikatürler.

Dünyayı parmak uçlarıyla 'görüyorlar'

Abone olTelegram
Görme engelliler, aldıkları eğitimler sayesinde hayata adeta parmaklarının ucuyla tutunuyor.

Birçok kişinin sadece 7-14 Ocak arasındaki Görme Engellileri Haftası'nda düzenlenen etkinlikler sayesinde dikkatini çekebilen "beyaz bastonlular", karanlık dünyalarını parmaklarının uçlarını kullanarak aydınlatmaya çalışıyor. Antalya'da bir dernek bünyesinde faaliyet gösteren rehabilitasyon merkezindeki görme engelliler, aldıkları eğitimler sayesinde hayata adeta parmaklarının ucuyla tutunuyor.

© AA / Mustafa ÇiftçiGörme engelliler, karanlık dünyalarını parmaklarının uçlarını kullanarak aydınlatmaya çalışıyor.
Dünyayı parmak uçlarıyla ‘görüyorlar’ - Sputnik Türkiye
1/5
Görme engelliler, karanlık dünyalarını parmaklarının uçlarını kullanarak aydınlatmaya çalışıyor.
© AA / Mustafa ÇiftçiEğitimler ve alıştırmalar sayesinde parmak uçları daha hassas hale gelen görme engelliler, adeta parmak uçlarıyla görmeye başlıyor.
Dünyayı parmak uçlarıyla ‘görüyorlar’ - Sputnik Türkiye
2/5
Eğitimler ve alıştırmalar sayesinde parmak uçları daha hassas hale gelen görme engelliler, adeta parmak uçlarıyla görmeye başlıyor.
© AA / Mustafa ÇiftçiAntalya’daki bir rehabilitasyon merkezindeki, yaşları 6 ile 50 arasında değişen 90 görme engellinin günlük yaşama adaptasyonları, uzman öğretmenler tarafından verilen eğitimlerle kolaylaştırılıyor.
Dünyayı parmak uçlarıyla ‘görüyorlar’ - Sputnik Türkiye
3/5
Antalya’daki bir rehabilitasyon merkezindeki, yaşları 6 ile 50 arasında değişen 90 görme engellinin günlük yaşama adaptasyonları, uzman öğretmenler tarafından verilen eğitimlerle kolaylaştırılıyor.
© AA / Mustafa ÇiftçiKabartma tekniğiyle okuma yazma öğrenen öğrenciler el becerilerini geliştirecek boyama, takı ve süs eşyaları yapıyor.
Dünyayı parmak uçlarıyla ‘görüyorlar’ - Sputnik Türkiye
4/5
Kabartma tekniğiyle okuma yazma öğrenen öğrenciler el becerilerini geliştirecek boyama, takı ve süs eşyaları yapıyor.
© Mustafa ÇiftçiÖzel bir teknik kullanılarak yapılmış sabunlara şekil veren görme engelliler, kopmuş düğmeleri bile yardım almadan yerine dikmeyi öğreniyorlar.
Dünyayı parmak uçlarıyla ‘görüyorlar’ - Sputnik Türkiye
5/5
Özel bir teknik kullanılarak yapılmış sabunlara şekil veren görme engelliler, kopmuş düğmeleri bile yardım almadan yerine dikmeyi öğreniyorlar.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала